Úvodem svého článku zmiňuje fakt, že nezaměstnanost v ČR je podle údajů Evropského statistického úřadu ESA 6,7 procenta. Je tedy jedna z nejnižších v Evropě. Jenže v zemích našich bezprostředních sousedů Rakouska a Německa je vůbec nejnižší, nižší než u nás (4,9 a 5,1 procenta). „Kdyby nic jiného, v Rakousku a Německu je nezaměstnanost historicky nejnižší. Ležíme v geograficky nejpříznivější části Evropy. Proč toho nedokážeme využít?" ptá se Fiala.
Podle něj je zarážející fakt, že u nás jsou vůbec nějací nezaměstnaní, přestože mediánová mzda je hluboko pod evropským pásmem chudoby. „To by nás mělo probudit a otevřít seriózní debatu o tom, zda extrémně nízké mzdy nejsou naopak příčinou mizející práce. Jsou totiž tou nejprimitivnější reakcí na pokles konkurenceschopnosti, pokusem získat ztracené trhy tím, čemu se říká ,závody ke dnu', podbízení cenou práce a mírou zdanění“.
Podle Fialy ovšem nemůžeme být v „závodech ke dnu“ favority za situace, kdy lidé v textilkách v Bangladéši pracují za tři dolary denně. „Němci a Rakušané mají vyšší daně než my a podniká se tam líp. Pokles konkurenceschopnosti je v jistém smyslu důsledkem poklesu investic. Investice klesaly v posledních letech rychleji než HDP, dokonce násobně. V roce 2012 byla v ČR nižší tvorba hrubého kapitálu než v roce 2006. Vlastně v celém období 2009 – 2012 (za loňský rok ještě čísla nejsou, ale nepochybně do toho spadá taky) byla v ČR hrubá tvorba kapitálu nižší nebo nejvýše stejná jako roku 2006, tedy ve volebním roce, kdy se ujala moci pravice,“ píše autor.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam