Chartistka Šustrová: Já komunisty nikdy nezvolím. Ale levičákům se nedivím

18.10.2012 12:25

ROZHOVOR Na krajské úrovni budou těžko komunisté znárodňovat podniky, kolektivizovat zemědělství a pořádat politické procesy. O návratu k částečně řízenému hospodářství by musel rozhodnout parlament. Navíc nemají v zádech síly z Moskvy. A pošlapávání lidských práv? O ty se chartistka a publicistka Petruška Šustrová prý bojí už dlouho. Vždyť poslat člověka do vězení za malování tykadel na volební plakáty nesvědčí o demokratických poměrech v zemi zdejší.

Chartistka Šustrová: Já komunisty nikdy nezvolím. Ale levičákům se nedivím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petruška Šustrová

Co si myslíte o vítězství komunistů ve volbách. Není třeba se toho bát?

Volební úspěch komunistů ve mně rozhodně nebudí nadšení, ale bát se? To ne. Minulost, na kterou nesmíme zapomínat, jistě může zavdávat příčiny k obavám, ale svět se změnil, a myslím, že komunisté bez moskevské síly v zádech nemohou zopakovat hrůzy, které po únoru 1948 předvedli v Československu a v celé střední a východní Evropě. A pak, jak by na krajské úrovni znárodňovali podniky, kolektivizovali zemědělství, pořádali politické procesy a podobně?

Proč si myslíte, že komunistům přibylo tolik voličů?

Část voličů nepochybně ke komunistům přešla od sociálních demokratů, a když vidím vystoupení sociálně demokratických vůdců, ani se nedivím. Komunistickou ideologii nesdílím ani za mák, nikdy jsem jejich stranu nevolila a volit nebudu, ale musím uznat, že jejich politici mluví věcněji a mohou být pro lidi levicového smýšlení přesvědčivější. Krom toho musíme počítat s protestními hlasy, kterými chtějí voliči vyjádřit, že jsou nespokojeni s dosavadní mocenskou garniturou. Ale hlavně: komunisté přece od listopadu 1989 nejsou u moci a nemohli se tedy podílet na velké korupci, v očích mnoha lidí jsou „čistí“.

Někteří komunisté na krajích už se vyjádřili v tom smyslu, že by chtěli pomáhat krachujícím podnikům jakousi správou a tak dále. Nepůjde o návrat k řízenému hospodářství?

Nu, podporu krachujícím podnikům slibovali. Jen mi není jasné, kde na ni v krajských rozpočtech chtějí vzít. A znovu opakuji: kraje ještě nejsou celá země, o přechodu, byť částečnému, k řízenému hospodářství by musel rozhodnout parlament.

Nemáme se obávat pohrom na poli lidských práv?

Podílet se na moci v několika krajích ještě neznamená ovládnout tam policii a soudnictví. Jistě, někdo z hejtmanského úřadu může zvednout telefon a zavolat do místních médií, že o tom či onom se má, nebo naopak nemá psát, ale to se přece děje i teď. A vůbec, když je možné poslat člověka do vězení za to, že přimaloval na předvolebních plakátcích politikům tykadla, měli bychom se o svobodu obávat už teď, za poměrů, které označujeme za demokratické, ne?

Země pokračuje v posunu k extrémům, jak pravému, tak levému. To se vždy dělo před konflikty. Vzplanou v Česku boje?

Sociální konflikty v Česku už planou, jen si vzpomeňte na Šluknovský výběžek. Právě z takových záležitostí čerpají extrémistické strany potenciální voličstvo. Nabízejí řešení problémů, které státní moc neřeší, řešit neumí a nejspíš ani nechce. Extrémisté vždycky poukazují na problémy, které skutečně existují, a vždycky se najdou lidé, kterým nedochází, že extrémistické návrhy na řešení jsou nepřijatelné nebo neproveditelné, anebo je jim to jedno, jdou za heslem, které jim připadá slibné.

Myslíte si, že by to mohli vzít extremisté do rukou a atentátů podobných tomu na Klause by mohlo přibýt?

Myslím, že například volební výsledky Dělnické strany rozhodně nenaznačují, že by mohla vzít do rukou moc. A mluvit o „atentátu“ na Václava Klause mi připadá přehnané. Útočník ho nechtěl zabít, ani k tomu nebyl vybaven. Kromě toho atentáty, jak se můžeme přesvědčit z dějin, nejsou specialitou extrémně autoritářských režimů. Ty přece nepotřebují páchat atentáty, když mají v rukou represivní státní moc.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…