„Je to samozřejmě otázka náhody, štěstí…“ vyjmenovával ve 168 hodinách na ČT politolog Vladimír Votápek, jak se vybírá velvyslanec. Jak ale přiznal, často hraje roli i protekce.
„To víte, židliček je málo a kandidátů moc,“ žertoval bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda. „Většinou se předjednávají jména tak, že se jde na Hrad,“ dodal. Sem se přinese neoficiální seznam, ze kterého prezident vybere, kdo půjde kam, například podle ovládaných jazyků.
To připustil i nynější náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Dub – prý aby se celý systém nezatěžoval, ptají se prezidenta. „Z principu si myslím, že nemáme chápat kariéru velvyslance jako trafiku,“ dodal náměstek.
Votápek ale hovoří jinak. Jsou dva důvody, proč politika dát na pozici velvyslance. První je, když strana chce danou oblast nějak ovlivňovat. A nebo: „Když se strana potřebuje toho politika zbavit, nějak ho vyexpedovat mimo domácí politiku,“ dodal Votápek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan