Dnešní režim oslavuje jenom USA! V Plzni si konec války připomněli rudí

09.05.2013 21:02

REPORTÁŽ Necelá stovka příznivců a členů KSČM a ČSSD se zúčastnila pietního shromáždění k uctění památky padlých rudoarmějců. Od mluvčích i mezi přítomnými zazněla tvrdá kritika současné situace, ve které se doslova podle účastníků opět přepisují dějiny.

Dnešní režim oslavuje jenom USA! V Plzni si konec války připomněli rudí
Foto: LIDEM
Popisek: Uctění památky vojáků Rudé armády padlých za osvobození Československa na Olšanských hřbitovech

S ostrým projevem vystoupil komunistický radní Plzeňského kraje Václav Štekl. Mimo jiné uvedl, že „všichni rozumní lidé ví, že účast Rudé armády na osvobození Československa je nezpochybnitelná a zásadní. Zapomíná se i na mnichovskou zradu od Francie a Anglie a bagatelizuje se vliv sudetských Němců na rozpad první republiky. Úloha Američanů při osvobození západních Čech se přeceňuje.“ Dodal, že prokazatelně na Plzeňsku zahynulo kolem stovky Američanů. Ztráty Rudé armády jsou v celém Československu 144 000 vojáků. „Zapomínáme i na pomoc Poláků a zvláště Rumunů, kterých tu padlo 33 tisíc. Měli bychom si také připomenout české občany, kteří bojovali po boku tehdejších sovětských občanů v Rudé armádě.“

Na jakoby všeobecné zapomínání upozornil sociálnědemokratický radní Václav Šlajs. „Měli bychom si připomenout řadu dělníků ve Škodovce, kteří zde riskovali životy a také je mnohdy ztratili, při sabotážích na linkách pro německý zbrojní průmysl.“

Mladí historici mají jiné pohledy

Na odlišný způsob náhledu dějin upozornil v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz čestný předseda oblastního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu pplk. Jaroslav Maršák. „Mladí historici, kteří nic nezažili - a navíc jsou pod tlakem politiků, mají jiné pohledy na historii, a to není nic dobrého. Dělají jen zmatek při výuce těch nejmladších, a tak se nejen že zapomíná, ale doslova se překrucují dějiny. To mne nejvíc trápí," uvedl.

A pokračuje: „Já jsem byl ve skupině patnácti až jednadvacetiletých kluků, kteří jsme 5. května obsadili plzeňské kasárny, kde bylo 1500 německých vojáků. Vysoce postavení nacisté s výjimkou jednoho majora utekli, takže jsme se pokoušeli domlouvat a drželi jsme kasárny den, než přijeli Američané. V tu dobu se ještě mohlo stát cokoliv, vždyť ještě o den později Němci po Plzni stříleli. Naštěstí to dobře dopadlo. Vidíte, a já musím na besedách vysvětlovat, že nejen v Praze bylo povstání, ale že i plzeňská mládež se snažila pomoci a že Američané nepřijeli do nějakého podlomeného a odevzdaného města.“

Na americké bombardování a spojenecké nálety jako by se zapomnělo

Podplukovníka Maršáka stále irituje mlčení kolem spojeneckých náletů na Plzeň. „Jako se za komunistů nemohlo mluvit o Američanech, kteří nás osvobodili – samozřejmě s dalšími spojenci a zvláště pak belgickou jednotkou, která vstoupila do Plzně jako první – mlčí se kolem bombardování Škodovky.  Neodsuzuji nálet na seřazovací nádraží, ale bombardování Škodovky, to bylo jednoznačně na politické zadání, abychom byli hospodářsky oslabeni. Čtrnáct dní před koncem války to byl prostě nesmysl a nemělo to žádný vojenský význam. Ostatně spojenecké nálety na Plzeň se nikdy nevyvedly, zasaženy byly vždycky obytné čtvrtě, ale nikdy Škodovka. Nyní to ale nikdo nechce slyšet,“ lamentuje veterán.

Přítomní nelibě nesli, že za město Plzeň se zúčastnil pouze sociálně demokratický radní Jiří Kuthan a pak vedení příslušného plzeňského obvodu. Primátor Martin Baxa jako by prý zapomněl na akci, kde byl přítomen i zástupce generálního konzulátu Ruské federace v Karlových Varech. „Odbyli si to při pietním aktu 'Díky, Ameriko',“ zaslechli jsme v davu. „Takzvaný protokol a účast hlavy statutárního města nikomu nic neříká,“ znělo také. „Minulý primátor pan Rödl si na nás vždy udělal čas, “pokračoval dále pro ParlamentniListy.cz Jaroslav Maršák. „Ještě před deseti lety byli v ulicích Plzně všechny vlajky spojenců. Pak se vytratila ruská, následovala Austrálie a Anglie a nakonec zůstaly nyní jen české a americké a sem tam pár belgických.“

„Jakmile něco prohlásím o Rudé armádě, jsem nazýván 'komoušem',“ uzavírá podplukovník Maršák. „Snažím se vysvětlovat, ale marně,“ vzdychá. Z jedné malé diskutující skupinky pak zazněl zajímavý názor, aby se v obráceném gardu nevrátila doba, kdy se opět budou přebarvovat hvězdy. Tentokrát z rudé na bílou.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…