Do ulic, zatočme s chudobou, volá znovu Slávek Popelka. Svolává k sobě všechny "Bídníky"

04.11.2014 20:01

Aktivista Slávek Popelka opět bubnuje na poplach a svolává Čechy do zbroje. Tentokrát pod hlavičkou Bídníků chce, aby se uskutečňovala shromáždění (Bídníků) vždy mezi 12. a 13. hodinou na brněnském Náměstí Svobody. „Chceme uskutečňovat shromáždění vždy každou středu, počínaje 12. listopadem, mimo svátky,“ prozradil ParlamentnímListům.cz Popelka. Jak velkou účast a odezvu očekává, neupřesnil.

Do ulic, zatočme s chudobou, volá znovu Slávek Popelka. Svolává k sobě všechny "Bídníky"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lídr Holešovské výzvy Slávek Popelka
reklama

Své předsevzetí rozesílá v těchto dnech Slávek Popelka též prostřednictvím hromadných emailů. „My Bídníci jsme normální, obyčejní lidé, kteří žijí pod hranicí příjmové chudoby – prostě bídně živoříme. Je nás v Česku asi milion. Protože se situace stále zhoršuje, jsme nuceni, chceme-li přežít, pozvednout svůj hlas, nalézt svou hrdost a přihlásit se v této společnosti o své základní lidské právo na existenci, právo na život,“ uvádí.

Zaručený příjem pro každého

Dodává též, že ví, že politika je o střetu zájmů. „To platí zvláště pro naši slabou vládu, klátící se pod vlivem různých zájmových skupin a zlodějů. Proto musíme vyvinout náš silný tlak lidí v bídě, aby se zavedla zásadní sociální opatření. Je ověřeno, že pro základní přežití (jídlo, bydlení, ošacení a zdravotní péči) musí mít dospělá osoba čistý příjem aspoň 11 tisíc korun měsíčně. Je jedno, zda se jedná o člověka zaměstnaného, nezaměstnaného či důchodce. Toto minimum – ZARUČENÝ PŘÍJEM musí dostat každý! Je na vládě, jaká zásadní opatření zavede k zabezpečení této jistoty k přežití. Je evidentní, že z ekologických důvodů už nesmíme navyšovat drancování přírody, neboť již dnes přetěžujeme ekosystém dvojnásobně. Zbývá nám tedy pouze omezení konzumního obžerství bohatých, racionalizace celého hospodářství a zavedení plné zaměstnanosti včetně změny důchodu. Churavý systém se musí transformovat do nového modelu,“ píše dále Popelka ve své další výzvě k odporu.

Jak dodává, uvědomuje si, že někteří už spadli na sociální dno a zařadili se mezi nepřizpůsobivé – závadné osoby, kteří se už sami bez odborné pomoci ve speciálních střediscích z toho nedostanou. Proto podotýká, že ale jeho výzva nevede k tomu, aby získali tito jedinci prioritně jen peněžní dávky, ale společensky užitečnou práci dle zdravotního stavu.

Příživníci ne, ale poctivou práci odměnit

„Nechceme být příživníci. Samozřejmě víme, že poctivá práce musí být odměněna více než příjem dávky. Nelze však nadále trpět nehorázné rozdíly ve mzdách! My Bídníci nevládneme a ani nechceme, máme však představu, jak by mělo nové hospodářství vypadat. Náš požadavek na zaručený příjem je 11 tisíc Kč/měs. čistého. Při 168 hodinách měsíčně to představuje 65 korun za hodinu,“ pokračuje dál Slávek Popelka, který vstoupil do širšího povědomí v minulých letech zejména Holešovskou výzvou.

I tentokrát Popelka burcuje lidi, aby se lidé dali dohromady. „Nechceme se stát zloději, zločinci nebo popelnicovými lidmi! Přátelé, je to na nás. Je nám jasné, že za poctivou práci je třeba zaplatit podstatně více než za příjem dávky - těch chceme co nejméně. Chceme pracovat a tímto navrhujeme minimální hodinovou mzdu pracujících 100,- Kč/hod., tedy 16,8 tisíc Kč/měs. čistého. Nynější ‚hospodáři a podnikatelé‘ nás budou považovat za blázny, neboť by museli výrazně propouštět. Jistě, ale to je efekt současného chorobného systému,“ navrhuje mimo jiné ve své nové aktuální výzvě Popelka.  

                                             

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…