Drábkův náměstek: Stárneme. Více seniorů by mělo pracovat

17.01.2012 14:01

Země po celém světě se potýkají s týmž problémem. Společnost totiž stárne, senioři odcházejí do důchodu a noví daňoví poplatníci nepřibývají. Podle slov náměstka ministerstva práce Jana Dobeše by řešením měly být snahy o maximální možné začleňování seniorů do společnosti a pracovního procesu.

Drábkův náměstek: Stárneme. Více seniorů by mělo pracovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lidé u bufetových stolů

„Probíhající demografické změny jsou nepopiratelnou skutečností, která se týká Evropy i České republiky,“ uvedl Dobeš ve své řeči na konferenci v Senátu k zahájení Evropského roku aktivního stárnutí. Cílem Evropské unie má být dosažení 75 procentní zaměstnanosti u lidí mezi 20 a 64 lety.

„Jedná se o globální problém, se kterým se musí vyrovnat vlády všech zemí,“ upozornil člen Asociace univerzit třetího věku Pavel Máchal. Populace seniorů neustále narůstá a ve druhém čtvrtletí roku 2011 žilo na území České republiky 89 procent nepracujících důchodců starších šedesáti let.

„Právě celoživotní učení je důležitým předpokladem pro udržení znalostí a schopností stárnoucích osob a seniorů a je také jednou z podmínek pro aktivní a plodný život každého člověka,“ je přesvědčen Máchal.

Podle Boženy Mannové z ČVUT v Praze je nutné všem seniorům bez výjimky zajistit přístup k novým technologiím. Bez něj by se totiž snadno mohli dostat na okraj společnosti.

„Čeští senioři prokazují v poslední době značný zájem o informační technologie. Můžeme ho pozorovat z dat Českého statistického ústavu. V roce 2007 používalo počítač 34,3 procenta obyvatel starších 55 let, zatímco v roce 2009 to bylo o 15,2 procenta více,“ nastínila pozitivní vývoj Mannová.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jhe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…