Ekonom: Mlčte, komunisté. Kapitalismus neselhal a funguje

05.04.2012 10:49

Levice využila celosvětové krize k nebývale razantním útokům a v jednom šiku hlasitě křičí, že kapitalismus se dostal na svůj existenční vrchol. Nejradikálnější levičáci dokonce tvrdí, že ekonomické potíže jsou důkazem o pravdivosti Marxovy "teorie".

Ekonom: Mlčte, komunisté. Kapitalismus neselhal a funguje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tisícovka

Zpochybňování kapitalismu odmítl v rozhovoru pro týdeník Reflex známý ekonom Pavel Kohout. Současný systém, v němž žijeme, se totiž podle jeho slov kapitalismem ani zdaleka nedá nazvat. Podle jeho slov selhaly veřejné rozpočty nejen Řecka, ale i řady evropských zemí, včetně "údajně" stabilního Německa, kde stát dluží přes 80 procent HDP. "Měnová politika Evropské centrální banky havarovala obzvlášť těžce. V řadě zemí vedla k bankovním krizím: zejména v Irsku a ve Španělsku," říká ekonom Reflexu.

Zároveň tvrdí, že "dalším aktérem" řetězové nehody je Evropská komise. Nejhorším možným způsobem se prý snažila vyřešit řeckou krizi a tím, že se včas "nedokázala podívat pravdě do očí" zhoršila situaci. "Selhala Merkelová, selhal Sarkozy, Rehn, Juncker, Alminia, Barroso, Tricher a mnozí další," uvedl Kohout.

Zároveň v rozhovoru zdůrazňuje, že "trh nehavaroval" a je to to jediné, co ještě funguje. "Ostatně systém, který máme, bychom měli spíše nazývat socialismem s částečnými prvky kapitalismu - vzhledem k obrovskému zdanění a neuvěřitelné byrokracii. Ale je dobře, že nám zatím nechávají alespoň ty částečné prvky," konstatuje Pavel Kohout.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: bob

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…