Ekonom se zhrozil: Česko má dluh 1500 miliard. Tempo zadlužování je šílené

10.01.2012 4:19

V loňském roce zasekla Česká republika sekyru svého dluhu pořádně hluboko, když se její položka „má dáti“ zvýšila o 155 miliard korun na 1,499 biliónu korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Jsou buď úplně neschopní, nebo zločinci, reagoval pro ParlamentníListy.cz David Rath (ČSSD). Podle ekonoma Vladimíra Pikory zatím není dramatická výše zadlužení ČR, ale rychlost, jakou dluh roste. Jen v loňském roce dluh naskočil totiž o zhruba jedenáct procent.

Ekonom se zhrozil: Česko má dluh 1500 miliard. Tempo zadlužování je šílené
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

V praxi si dnes každý občan ČR včetně nemluvňat může na futro připsat dluh asi sto padesát tisíc korun. Připomeňme, že státní dluh vzniká hlavně hromaděním schodků státního rozpočtu. Ty jsou pak financovány z různých zdrojů. Například státními dluhopisy, přímými půjčkami či třeba půjčkami od Evropské investiční banky.

Lemplové nebo zločinci?

Až do roku 2000 držela ČR své dluhy víceméně na uzdě, když dluh činil necelých 290 miliard korun. V roce 2008 už to bylo téměř osm set tři miliard korun, dnes už bez jedné miliardy jeden a půl bilionu korun.

„Tato vláda zadlužuje naši zemi jako žádná v minulosti a nedokáže ani využít peníze z EU. Jsou buď neschopní, nebo zločinci,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz hejtman a poslanec David Rath. Nad tempem zadlužování se pak v reakci na dotaz redakce pozastavil ekonom společnosti Next finance Vladimír Pikora.

„To, co je pro mě klíčové, je fakt, že meziročně vzrostl dluh o 11,6 procenta. Když si vezmu, že ekonomika roste, pak nárůst státního dluhu o 11,6 procenta je prostě šílený. Uvědomme si, že ČR má patnáct set miliard korun dluhu, to je hrozné. A ani si nechci představit, jak by ten dluh vypadal, kdybychom neměli vládu, která nemá šetření jako svou prioritu,“ konstatoval Pikora.

„Teď můžeme ještě říkat, že objem toho dluhu není tak strašný, ale tempo toho zadlužování je nehorázné a já se bojím, že to je cesta Řecka a něco se musí radikálně změnit,“ dodal ekonom pro ParlamentníListy.cz.

Vláda neumí vybírat daně

Nezařazený poslanec (dříve ODS) Michal Doktor na dotaz, zda vláda splnila, co pro loňský rok slibovala, konstatoval, že vláda slib splnila s výhradou. „Vláda dodržela svůj závazek o extrémním šetření a ořezala, co ořezala, co ořezat šlo, to nemohu ministrovi financí zazlívat,“ uvedl Doktor pro ParlamentníListy.cz. „Na druhou stranu není možné skrývat a je třeba zabývat se signály, že vláda neumí vybírat daně,“ dodal.

To je podle něj způsobeno hned dvěma vlivy. „Za prvé chybným daňovým mixem a chybným mixem daňové zátěže. A za druhé je vláda slabá v boji s daňovými - v minulosti - úniky,“ kritizuje poslanec, který byl ještě nedávno ekonomickým expertem ODS.

Vinu mají i kraje

„Naprosto alarmující je stav v oblasti čerpání evropských peněz,“ konstatoval dále Doktor, podle kterého toto nečerpání těchto peněz má pak souvislost i s jím kritizovanou daňovou oblastí. „Tím že neumíme ty projekty realizovat a nevyužíváme tak peněz z unie, nerealizujeme přidanou hodnotu, která je v práci na těchto projektech a tudíž nejsou vybírány ani příslušné daně,“ popsal ve zkratce bolavé místo hospodaření ČR Doktor.

„A jakkoliv nemám rád Topolánkovské přehnané příměry, tak on kdysi řekl, že zastřelí každého, kdo neumí přivést byť jen jednu jedinou korunu z takzvaných evropských peněz zpátky do našeho prostoru. A tahle věta prostě platí,“ dodal Michal Doktor.

Ten si ale myslí, že vláda v neschopnosti přivést evropské peníze nejede sama. „Tady je i důležitá působnost krajů. Protože selhání v oblasti evropských peněz je zejména v oblasti krajských projektů,“ uzavřel Doktor pro ParlamentníListy.cz.

TÉMA: Státní rozpočet

Trapná výmluva, říká Rath

Tuto kritiku však důrazně odmítl středočeský hejtman David Rath. „My máme peníze z EU prakticky utracené. Naopak ministerstva nečerpají. To je tragédie,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz. Ještě tvrději se pak do Doktorovy kritiky pustil hejtman Jihomoravského kraje a 1. místopředseda ČSSD Michal Hašek.

„Trapná výmluva neschopné vlády, která dusí kraje, kde může,“ prohlásil pro redakci Hašek. Podle něj vláda například v oblasti fondů Evropské unie bezprecedentně zrušila kofinancování krajských projektů z Regionálních operačních programů. „Tím zatížila krajské rozpočty dodatečnými neplánovanými výdaji,“ uzavřel Hašek.

Vláda si udržela důvěru investorů

Hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář tak příkře vládu neodsuzuje. „Především je třeba říci, že čísla, která máme k dispozici, jsou tím, čemu říkáme pokladniční plnění státního rozpočtu. Definitivně se ale deficit veřejných financí dozvíme až tak za dva měsíce. Ale zatím ta čísla, která jsem viděl, jsou spíše remízou, vzhledem k tomu, co vláda slibovala,“ míní Sklenář.


Ten především vyzdvihl to, že vláda udržela v loňském roce důvěru investorů. Že zadlužování České republiky je uříditelným procesem a z toho důvodu měla výhodné úročení státních cenných papírů.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…