Finančník: Bez Kalouska se neobejdeme. Vláda drží díky Nečasovi

05.04.2012 6:54 | Zprávy

ROZHOVOR Expert přes evropské dotace Vladimír Trunda neúspěšně kandidoval před šesti lety v senátních volbách na Prostějovsku za Českou pravici – stranu, jejíž předseda proslul jako „spalovač Grossovy směnky“. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Trunda pochválil Miroslava Kalouska (TOP 09) a Petra Nečase (ODS) a nastínil, kde vidí kořeny současného stavu české společnosti.

Finančník: Bez Kalouska se neobejdeme. Vláda drží díky Nečasovi
Foto: hns
Popisek: Na premiéra Nečase se problémy jen valí

V minulých senátních volbách jste kandidoval za Českou pravici. Proč na podzim do Senátu již nechcete kandidovat?

Česká pravice mi v roce 2006 nabídla, že mě zaštítí, ale nakonec strana téměř žádnou podporu neposkytla. Celou kampaň jsem si proto musel financovat sám. Takže to nakonec byla kampaň nezávislé osoby. Kandidovat nechci, protože bez strany, která vám nezajistí marketing, účast na diskusních tématech a nepředstaví vás v médiích, není šance na zvolení. Nechce se mi vyhodit další milion jen proto, abych měl někde na náměstích stánek s plakáty.

Dlouho jsem o České pravici nic neslyšel. I webové stránky se vztahují pouze k senátním volbám v roce 2006. Jak strana nyní funguje?

Panu Simkaničovi jsem řekl, že už s nimi nechci mít nic společného. Takže vůbec netuším, jak na tom strana v současné době je, a ani mě to nezajímá, abych pravdu řekl. Nerozešli jsme se ale ve zlém.

Jaký byl Michal Simkanič předseda strany v době, kdy jste s ním byl v kontaktu?

Byl schopný rétorik. Uměl dobře popisovat politickou situaci. Měl i nějaké kontakty na různé lidi z ODS a různých politických sfér, ale neměl důvěru mezi sponzory, kteří by byli ochotní dát do strany nějaké peníze. Tak se chtěl zviditelnit zapálením směnky Stanislava Grosse, od čehož si velmi sliboval, ale nakonec se ukázalo, že to bylo k ničemu.

Jak hodnotíte současné dění na české politické scéně? Co vás na současném dění nejvíc štve?

Chaos. Absolutně nespolehliví véčkaři a vláda, která nemá žádnou koncepci. Všechno se lepí nějakým projektem na dva na tři roky, pak to zamázne nějaká jiná strana a je konec. Není dlouhodobý konsensus. To je katastrofa. Jsme pouze odpadem nekvalitních potravin a dalších věcí, které se sem dováží. Hodně jezdím do Rakouska na lyže, tak můžu porovnávat, jakým způsobem se tam prodávají například regionální výrobky a jak tam fungují služby. To se nedá vůbec srovnat. Přitom Rakušané jsou zemědělci tak jako my, ale vědí, co chtějí dělat. U nás to nikdo neví. A když se už najde nějaký ministr, který má odvahu a dlouhodobé plány, tak musí odejít. Řeč je o Josefu Dobešovi. Snad možná ještě Ministerstvo obrany má dlouhodobější vize. Jinak nikdo ve vládě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…