Heger se zmínil o léku na otravu. Stojí 200 tisíc na pacienta

13.09.2012 12:23

Ve čtvrtek dopoledne proběhla tisková konference ministerstva zdravotnictví v souvislosti se situací kolem metylalkoholu. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) shrnul dosavadní průběh případu a popsal postupy, které mají vést ke zjištění zdroje závadného alkoholu.

Heger se zmínil o léku na otravu. Stojí 200 tisíc na pacienta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Leoš Heger

Vláda na základě rozhodnutí speciálně ustavené pracovní skupiny vydala již ve středu zákaz prodeje a rozlévání alkoholu ve stáncích a mobilních zařízeních. Rozšíření tohoto zákazu na celkovou prohibici Heger nepředpokládá. 

"Není dostatek podkladů pro to, aby se prohibice vyhlásila plošně v celé republice. Není to šťastné řešení, zdroje jsou lokalizovány a týkají se levnějších lihovin," řekl ministr.

Stále není možné ukázat na jednoznačný zdroj. Zatím nelze identifikovat, které zdroje alkoholu jsou jedovaté. Nejedná se o originální výrobky, jde o padělky.

Heger o protijedu za 200 tisíc

Ministr oznámil, že na otravu metylalkoholem existuje lék. "Dostává se k nám v množství třiceti kusů. Bylo zařízeno jeho zoficiálnění k dočasnému použití. Z Norska ho dostáváme zdarma na vyzkoušení, jeho cena se pohybuje okolo 200 tisíc korun za jedno podání jednomu člověku," řekl Heger.

Prozatím ministr radí občanům, aby se konzumaci alkoholu v nejlepším případě zcela vyvarovali. Případně byli velmi obezřetní. "Pokud se necítíte dobře, jděte k lékaři. Jestli vám po konzumaci alkoholu není dobře déle než obvykle, vyhledejte lékařskou péči," radí ministr občanům.

Policejní prezident Martin Červíček ujišťoval, že Policie ČR dělá vše, co je v jejích silách, bez ohledu na finanční prostředky. "Policie se nyní snaží identifikovat dealery pančovaného alkoholu, následně se chtějí dostat k výrobcům. Probíhá celá řada expertíz," sdělil Červíček.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…