Farmařit se dneska může opravdu jen z lásky k přírodě. A hrozí, že bude hůř.
Na farmě v obci Šošůvka u Moravského krasu mají 140 koz. Zaměřují se proto především na výrobu mléka a pravého kozího sýru. Ten, kdo to neviděl, si jen těžko uvědomí, kolik se za bílou voňavou sýrovou dobrotou na pultech obchodů skrývá práce a dřiny. „Běžný den u nás na farmě vypadá asi takto: Tak dvakrát denně je nutné podojit 140 koz, zavážet krmení, podestýlat, věnovat se jarním pracím jako jsou - setí, vláčení, přihnojování. Denně se zpracovává vše ve faremní mlékárně. Jedná se až o 300 - 350 l mléka na sýry o šesti příchutích, archivní sýr, brynzu, tvaroh a mléko. Vše se musí zpracovat, zabalit, vyexpedovat přes distributory nebo přímo do prodejen,“ popisuje běžný den farmář z rodiny Sedlákových.
Za 5 korun nelze udělat kvalitní jogurt
Za svojí prací si stojí, i když si je vědom, že spotřebitelé dávají často přednost nízké ceně před kvalitou. Někteří prodejci i obchodníci přizpůsobili cenu požadavkům spotřebitelů, ale s poklesem ceny většinou také přizpůsobili zároveň i kvalitu, která šla ruku v ruce s cenou dolů. Tento přístup farmář Sedlák sice chápe, ale nesouhlasí s ním: „Myslím si, že existuje vztah - požadavek spotřebitele - snaha řetězce o nejnižší cenu - ochota některých výrobců udělat výrobek s nejnižší cenou. Za 4,90 Kč se nedá udělat kvalitní jogurt, a někdy se divím, co jsou schopni lidé koupit.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Irena Ševelová