Kalousek navrhne vládě nové kolky, umožní prodej nového alkoholu

19.09.2012 10:41

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) předloží dnes vládě návrh nových kolků, které mají umožnit prodej tvrdého alkoholu v Česku. Značení by měly dostat lihoviny, které se vyrobily či dovezly až po vypuknutí metanolové aféry. Přeznačení by mohlo trvat "asi 20 dnů".

Kalousek navrhne vládě nové kolky, umožní prodej nového alkoholu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek
reklama

Poslancům sněmovního zdravotního výboru to dnes řekl Kalouskův náměstek Ladislav Minčič. S popisem přesného postupu půjde na jednání kabinetu i ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). V Česku platí zákaz prodeje, podávání a nabízení lihovin s obsahem alkoholu od 20 procent. V pátek ho vyhlásil ministr zdravotnictví Leoš Heger kvůli rostoucímu počtu otrávených metanolem i obětí.

Jen nové kolky nestačí

Podle Minčiče se má nové značení týkat alkoholu "po metanolové aféře". Zákazníci by měli díky němu poznat, že je lahev nezávadná. "K takovému novému přeznačení by mohlo dojít v řádu asi 20 dnů s ohledem na všechny technologické lhůty," uvedl náměstek. Doba zahrnuje podle něj vydání vyhlášky, natištění kolků v tiskárně cenin, jejich dodání výrobcům a dovozcům, přeznačení i naskladnění zboží.

Návod k navracení alkoholu do obchodů a restaurací chce dnes předložit kabinetu také Bendl. Jeho „kuchařka“ se má týkat i postupu s lahvemi, které nyní skončily kvůli prohibici ve skladech. Podle ministerstva zdravotnictví je jich tam nyní 20 milionů.

"Jen nové kolky nejsou řešení. Když se bude překolkovávat, tak za nových pravidel,“ řekl na jednání výboru Bendl. Lihoviny by tak měly podle něj mít „rodný list“, tedy doklad o svém původu. Musí tak být dohledatelné, kde lihovina vznikla a z čeho. V návrhu jsou i další kroky. Metanolová aféra vypukla před dvěma týdny. Metylalkohol připravil prokazatelně o život více než 20 lidí. Další desítky jsou v nemocnicích.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…