Kam až ta ODS klesla. Je na polovině síly ČSSD

17.12.2012 14:45 | Zprávy

V prosinci se zvýšil počet lidí, kteří jsou nerozhodnutí v otázce stranických preferencí nebo váhají nad volební účastí. Podle agentury STEM žádná z velkých politických stran nezískává. Na prvním místě je ČSSD s 26,5 procenty, za ní je ODS s 13,9 procenty a KSČM je s 12,7 procenty třetí. Za komunisty se ještě umístila TOP 09 s 9,1 procentem hlasů.

Kam až ta ODS klesla. Je na polovině síly ČSSD
Foto: ČSÚ
Popisek: Mapka výsledků krajských a senátních voleb 2012

Postavení TOP 09 dlouhodobě kolísá, nyní zaznamenalo jako ejdna z mála stran, úspěch. Momentálně volební model ukazuje u této strany zisk. Celkem by TOP 09 získala nyní podle modelu stranických preferencí společnosti STEM o 2,1 procentní body více než v minulých obdobích tohoto roku.

Přes pět procent hlasů by ještě získala KDU-ČSL. Celkem by se v prosinci do Poslanecké sněmovny dostalo pět stran. Nejlepší postavení si udržuje sociální demokracie. ODS mírně ztratila, pokles vykazuje za poslední dva měsíce.

Podpora protestních hlasů u KSČM je nejistá

Komunisté dlouhodobě ve stranických preferencích nezískávají. Podle STEMu se tak nepřímo ukazuje, že podpora protestních hlasů je velmi nejistá.
Z malých stran je nejúspěšnější Strana zelených. Od potřebné hranice ji dělí jen 0,9 procentního bodu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Referendum

Abych měl jasno, celostátní referendum, které navrhujete by mohlo být o čemkoliv a bylo pro vás politiky závazné? A co by měla být podle vás ta podmínka, aby se mohlo uskutečnit? A bylo by to tak, že by ho třeba mohlo vyhlásit pár politiků? Třeba u sběru podpisů pro prezidentské kandidáty se také hl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…