Každý desátý kandidát ve volbách je starosta, funkce se ale těžko slaďují

12.10.2013 21:19

Starosta – zřejmě nejpopulárnější povolání v blížících se parlamentních volbách. Z celkového počtu 5905 kandidátů je totiž starostou či místostarostou 549 lidí, což je přibližně každý desátý. Skloubit práci starosty a poslance ale často není jednoduché.

Každý desátý kandidát ve volbách je starosta, funkce se ale těžko slaďují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda strany Starostové a nezávislí Petr Gazdík

„Vyzkoušel jsem si to, ale nedoporučoval bych to nikomu,“ uvedl pro Právo Petr Gazdík, který půl roku působil jako starosta Suché Lozi na Slovácku a zároveň jako poslanec za TOP 09 a STAN.

Povolání starosty je přitom pro voliče u jednotlivých kandidátů atraktivní. Kandidáti mají totiž zkušenosti. „Zkušenosti z komunální politiky jsou k nezaplacení. Ale dělat najednou a dobře tyto dvě funkce – starostu a poslance – prostě v malých obcích nejde, protože tu není k dispozici aparát, jako je ve městech. Práce starosty je na plných 24 hodin,“ vysvětluje Gazdík.

Nejvíce starostů v těchto volbách nasadila ODS, a to 123. Na druhém místě je TOP a STAN se 119 starosty, poté ČSSD a lidovci po 87 a následují komunisté, SPOZ či ANO Andreje Babiše. Další stovky kandidátů působí jako radní či zastupitelé v obcích a krajích.

Jsou však kandidáti, podle nichž se více pozic dá skloubit, například Jan Bauer (ODS), bývalý starosta Prachatic. „Skloubit úspěšně starostování v okresním městě s výkonem poslance není obecně vůbec jednoduché. Rozhodující dle mých zkušeností je, zda máte na radnici přátelský a dobře fungující tým, který vás zastoupí, a také to, jakou pozici ve sněmovně zastáváte,“ míní.

Hejtmani z ČSSD, kteří kandidují do sněmovny, navíc dostali od svého vedení jasný vzkaz: je nevhodné, aby poslanci ze sociální demokracie kumulovali funkce. Do půl roku se mají rozhodnout, kterou si ponechají. Příkladem je jihomoravský hejtman Michal Hašek a Josef Novotný z Karlovarského kraje, u obou se poukazuje na jejich častou neúčast při hlasování ve sněmovně.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…