Komentátor připomíná i další pozoruhodné výroky. Například o tom, že za trestné činy Romů nemohou romští kriminálníci, ale vláda svým nezájmem, přičemž by vládní činitelé měli s touto věcí rychle něco dělat. Nebo že za nezaměstnanost Romů může rasismus českých zaměstnavatelů. Kaiser současně připomíná, že poslední studie EU, OSN a Světové banky ukazuje, že romská nezaměstnanost se nepohybuje v nejhorších číslech. "Háček je v tom, že i kdyby naše exekutiva disponovala nějakými chytřejšími nápady, než jsou granty na sociální projekty pro vyloučené lokality, možnosti naoktrojovat celostátně řešení z centra jsou dnes velmi omezené," píše novinář.
Nevěrohodné elity
Za největší problém považuje Kaiser skutečnost, že elity postrádají věrohodnost. V této souvislosti podotýká, že exministr Kocáb podsouvá v diskusích myšlenku, že před břeclavskou kauzou bylo v tomto regionu všechno v pořádku v česko - romských vztazích. "To skutečně věří ve schopnost patnáctiletého kluka vymyslet si potíže s Romy a vsugerovat je společnosti?" ptá se Kaiser. Současně konstatuje, že škála nápadů, jak poměry zlepšit, pravděpodobně u lidí posílí přesvědčení, že jim elity nerozumí.
Za nejzoufalejší pak novinář pokládá hlasy, který vyzývají, aby do míst etnického napětí hned vyrazil prezident nebo premiér. Politika, který neprojevil zájem dřív, když zaznívaly stížnosti o tom, že lidem Romové dělají ze života peklo, nebude nikdo z rozčilených občanů poslouchat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: bob