Mečiar podal svědectví o chybách Václava Havla

28.12.2012 13:20

Spoustu chyb hospodářských i politických, které bylo třeba napravovat, nadělal podle bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara na počátku 90. let tehdejší československý prezident Václav Havel. Mečiar na to poukázal v rozhovoru, který před 20. výročím rozdělení federace zveřejnil zpravodajský server Aktualne.sk.

Mečiar podal svědectví o chybách Václava Havla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Havel
reklama

V rozhovoru připomněl mimo jiné Havlovo rozhodnutí zastavit na Slovensku zbrojní průmysl. „Na jednom setkání před jeho cestou do USA jsme jednali o tom, aby nesliboval zastavení zbrojního průmyslu na Slovensku. Že musí být konverze a zdroje, které umožní přechod fabrik na jinou výrobu, jinak hrozí plošná nezaměstnanost. Jeho reakce byla: 'Snad nám Američani za to něco dají.' Nedali nám nic. A druhá, že na Slovensko pošle Václava Klause s Vladimírem Dlouhým. Ti skutečně byli v Dubnici a pronesli krásnou větu: 'Penízky nejsou, ani nebudou'."

Přesto byl prý jeho vztah s Havlem zpočátku velmi dobrý; později ale prý Havel Mečiara považoval za příčinu toho, že se Slováci bouří. „Myslel si, že to všechno dělám já," řekl expremiér v rozhovoru. Havel podle něj udělal velké množství hospodářských a politických chyb, které bylo třeba napravovat a záplatovat.

Havel myslel v obrazech dramatických scén

„Myslel spíš v obrazech dramatických scén. Do reálného života se příliš nehodil. Když mě navrhovali na předsedu vlády, říkal, že jsem takový malý Napoleon. A když už rozhodovali o tom, jestli budu nebo nebudu předsedou vlády na Slovensku, tak řekl: 'Tak ať si jím je i s tím jeho selským nacionalismem'," dodal Mečiar.

O samostatném Slovensku se podle Mečiara začalo v kuloárech mluvit podstatně dříve, ale ten okamžik, kdy bylo jasné, že jinak už to nejde, přišel ve chvíli, kdy neprošly ústavní zákony o reformě a demokratizaci federace. "Lidé, co přišli z Charty 77, se posadili, bylo jim dobře a už to nechtěli pustit. Už přestali respektovat i Ústavu. Například životní prostředí bylo v kompetenci republik," vzpomíná Mečiar.

„Byl jsem za prezidentem a řekl mu, ať nevytváří nové ministerstvo, že na to nemá právo. A on mi povídá: 'Vavroušek (federální ministr ekologie - pozn.ČTK) je přítel a já už mu to slíbil.' Ministr životního prostředí pak na Slovensko přijel a dělal nám paseku v Gabčíkově i jinde a zasahoval do věcí," dodal Mečiar. Podle jeho slov se nedá říct, kdo chtěl rozdělení státu dřív, jestli Češi nebo Slováci, protože nálady na rozdělení existovaly podstatně dřív, než si kdokoli sedl za jednací stůl. Už když se diskutovalo o pomlčce v názvu Československé federativní republiky, křičela část radikálů na Slovensku, aby si Slováci vládli sami, řekl.

Klaus je tvrdý muž pevných zásad

Stejně jako v minulých rozhovorech Mečiar opět pochválil tehdejšího českého premiéra a nynějšího prezidenta Václava Klause, který je podle něj „skutečně tvrdý muž pevných zásad". „Odvážně obhajoval Českou republiku, věděl, co dělá, a myslím si, že v minulém století je to i největší český politik," prohlásil Mečiar. I v současnosti má podle něj Klaus svůj systém hodnot. „Drtivá většina jeho názorů na Evropskou unii sedí a je velmi reálná. To, co dráždí, je, že on ta vyjádření někdy přežene, ale vždy jsou pročeská. A hodně jeho názorů se časem ukáže jako správných," dodal. 

V poslední prosincový den prý ani nepůjde na oslavy 20. výročí vzniku samostatné Slovenské republiky. „Při desátém výročí jsem šel na oficiální oslavy. Prezidentem byl Rudolf Schuster, předsedou parlamentu Pavol Hrušovský a premiérem Mikuláš Dzurinda a z oslav mě vykázali. Ti, co byli proti vzniku státu, to teď znovu oslaví. Nechci zažít další trapas, že mě vykážou," dodal Mečiar.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…