Dlouhodobě oblíbené téma Petra Žantovského – fiskální pakt Evropské unie – se stalo v uplynulém týdnu jádrem sporu mezi koaličními stranami ODS a TOP 09. „Já jsem na tohle téma měl už od slovutného vystoupení pana Barrosa v Evropském parlamentu na podzim mnoho komentářů. Barroso tehdy obhajoval nutnost fiskálního paktu a bankovní unie s poukazem na to, že Evropu, je-li dnes ve velkých problémech organizačních, které způsobila špatně zkomponovaná eurozóna, dostane z problémů to, že se prohloubí eurozóna v celé škále svého působení,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Petr Žantovský.
„To je stejně absurdní jako člověku, který si na lyžích zlomil nohu, nedat sádru, antibiotika ani léky na bolest, ale snažit se ho naopak vyléčit tím, že ho nutíte, aby ještě více jezdil na lyžích, protože jedině tak si tu kost procvičí. Je to úplně stejná situace. Říkal jsem to už na podzim a tehdy se předseda vlády Nečas postavil poměrně radikálně po bok Velké Británie v tom, že odmítá vstup Česka do fiskálního paktu a bankovní unie i s poukazem na to, že my nemáme zavedené euro a kdoví, kdy by mělo být v Česku zavedeno,“ připomíná Petr Žantovský. .
Je škoda vyhodit oknem peníze za Schwarzenbergovu kampaň
Důvod pro odmítnutí má logiku, protože fiskální pakt bude mít působnost – oficiálně – pouze na země eurozóny. „Ono to ´oficiálně´ je trošku zrádné, protože jeho působnost bude pochopitelně tlačit na země, které jsou mimo eurozónu, k tomu, aby se rychleji přizpůsobily, rychleji koordinovaly svoje státní rozpočty se zeměmi eurozóny a v podstatě do té zóny vstoupily také a odevzdaly veškeré své národní majetky do jednotného rámce. To je velmi nebezpečná situace. Já jsem tedy velmi ocenil pana premiéra a ODS, že to odmítli,“ konstatuje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník