Nečas šel do sebe. V dopise členům ODS přiznal, že není neomylný

26.10.2012 22:10

EXKLUZIVNĚ Předseda ODS Petr Nečas v pátek rozeslal členské základně ODS devítistránkový dopis, který mají ParlamentníListy.cz k dispozici. Analyzuje v něm příčiny volebního debaklu a nastiňuje novou vizi. Varuje též před pádem vlády s tím, že by se prý ODS na další vládě již nepodílela.

Nečas šel do sebe. V dopise členům ODS přiznal, že není neomylný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedala Výkonná rada ODS. Z tváří zúčastněných bylo cítit zmar z prohraných voleb
reklama

Nečasova vize pro Kongres ODS, který se má konat 3. až 4. listopadu v Brně se jmenuje „Cesta k důvěře.“

Na úvod dopisu Nečas poděkoval členům a kandidátům ODS za volební kampaň.  „Volby nedopadly pro Občanskou demokratickou stranu dobře. Utrpěli jsme těžkou porážku a nemůže nás příliš uklidnit, že podobných i horších výsledků dosahovaly v těchto typech voleb v minulosti všechny strany nesoucí vládní odpovědnost, ať už vlevo nebo vpravo. Vedení ODS v čele s jejím předsedou nese odpovědnost za vše, co se ve straně odehrává, a této odpovědnosti se nikdo nezříká. Nezříkám se jí ani já osobně. Je to pro mne jasný signál k hodnocení, co jsem mohl v čele vlády nebo ODS udělat lépe. Nepovažuji se za neomylného,“ napsal kajícně Nečas.

Kde udělali soudruzi z NDR chybu…

Zatímco ODS v krajských volbách v roce 2008 obdržela přes 20 procent hlasů a v absolutních číslech 687 tisíc hlasů  a tehdy se mluvilo o propadáku, letos je to dvojitý propadák s 320 tisíci hlasů, což je jen 12 procent a méně než polovina hlasů ze srovnatelných voleb v roce 2008. ODS získala jen čtyři senátory.

Podle Nečase je nutné přijmout tento vzkaz voličů s pokorou. „Musíme se důkladně zamyslet nad tím, proč pravicový volič ztratil důvěru v představitele občanských demokratů. Určitě to nebude jeden důvod, bude jich mnohem více, a proto lze těžko hledat jen jediného viníka,“ myslí si předseda strany.

Přesto bych rád apeloval na všechny, abychom i přes tuto tvrdou lekci nepropadali defétismu. Prohráli jsme bitvu, ne válku, a pro další zdravý rozvoj naší politické strany je mimořádně důležité pochopit příčiny této prohry, rozebrat je poctivě a bez emocí. Neztrácejme přitom sebevědomí a využijme této situace k napnutí všech sil obnovit důvěru v naši stranu do budoucna. Občanská demokratická strana zůstává po jednadvaceti letech existence nejsilnější stranou v pravé části politického spektra, což prokázaly i tyto volby.

Pokles voličské přízně pravice jako celku je však takový, že nemáme čas ani prostor se tím Konejšit,“ pokračuje Nečas, podle něhož ale není důvod k panikaření či vyřizování si osobních účtů.

Znechucení voličů

„Na konci této debaty, která jistě bude pestrá a ostrá, musí být jednotná, silná a vypočitatelná ODS. Musíme si uvědomit, že my všichni jsme na jedné lodi jménem ODS. Máme a vždycky jsme měli velkou odpovědnost za vývoj této země, a měli bychom to mít stále na paměti.

Nejednotná a nestabilní ODS nebude mít šanci na reparát. Pokud chceme znovu nabýt důvěry veřejnosti, musíme nejprve věřit sami sobě. Sami zároveň musíme zůstat věrohodným koaličním partnerem, který je schopen dodržovat politické dohody, a který totéž očekává od ostatních,“ apeluje Nečas.

Hlavní zprávou pro ODS voleb podle Nečase je, že její potenciální voliči zůstali doma.  „Je zjevné, že ve společnosti dlouhodobě vzrůstá napětí a nespokojenost se současnými politickými poměry. Projevuje se především zvyšujícím se negativním postojem obecně k politice a jejím představitelům,“ vysvětluje příčiny debaklu premiér.

Podle něho volání po změně a znechucenost z politiky nahrává novým mesiášům, kteří nemají řešení, ale mají mediální prostor, a současně to oslabuje velké strany.

Proč se máme uskromňovat, když se tady rozkrádaly miliardy

„Výrazná je senzitivita voličů na složitou ekonomickou situaci kombinovaná s častými informacemi o plýtvání nebo rozkrádání veřejných prostředků. Jednoduše řečeno: ´Proč se máme uskromňovat, když se tady rozkrádaly miliardy? Jak máme věřit těm, kteří dnes vládnou, že už se to neděje´?“ píše Nečas.

Na volební prohře se podle něho projevily kauzy. Podle něho jsou ale také důkazem, že se začíná vyšetřovat: „Přestože právě v poslední době dochází ke značnému průlomu v boji proti korupci a ekonomické kriminalitě, právě významná medializace různých afér je pro značnou část veřejnosti důkazem ´prohnilosti´ celého systému. A zatím se nedaří přesvědčit značnou část veřejnosti, že se jedná o pozitivní, nikoli o negativní trend.“

Rozhádanost

Nečas také varuje před slovenským příkladem rozhádanosti koalice. Na druhou stranu říká, že Česká republika na tom v evropském srovnání vůbec není špatně. „Máme 7. nejnižší veřejný dluh, 6. nejnižší nezaměstnanost a nejnižší míru chudoby v rámci Evropské unie. Rodiny s dětmi u nás platí nejnižší přímé odvody mezi zeměmi sdruženými v OECD. Pohled zahraničních investorů a institucí na českou ekonomiku je zatím velmi pozitivní, což se projevuje mimo jiné rekordně nízkými úroky za české dluhopisy. Česká republika zkrátka na rozdíl od řady jiných evropských zemí stojí daleko od dluhové pasti,“ chválí vládu Nečas.

Podle něho je třeba lépe komunikovat s veřejností. Vnitrokoaliční a vnitrostranické hádky podle něho veřejnost otravují. Pokud jde o program ODS, tak Nečas popírá, že by se od něj ODS zásadně odkláněla. „Uvědomuji si, jak je téma daní v ODS velmi citlivé. Proto prosazuji kompromis, který bude znamenat, že složená daňová kvóta bude v roce 2014 nižší než v letošním roce. A já věřím, že rozumný kompromis nalezneme,“ píše Nečas.

Co dobrého pro mě ODS udělala, když měla možnost vládnout?

Zdůrazňuje, že vláda vždy kladla podstatně větší důraz na snižování výdajů. „O tom svědčí pokles výdajů ministerstev o 80 miliard korun jen v letech 2010 a 2011, z toho o 8 miliard korun poklesly platy zaměstnanců. Více než dvě třetiny kroků snižujících schodky veřejných rozpočtů jsou na straně výdajové stránky rozpočtu. Rozumím znepokojení členské základny. Všichni se ptají, co teď bude dál. Myslím, že nikdo z nás nechce tuto zemi vydat do rukou komunistů a sociálních demokratů. Proto musíme něco udělat. Musíme získat zpět důvěru voličů, ale i víru sami v sebe,“ míní předseda vlády.

Podle něho je potřeba více soustředit na klíčové voličské skupiny, které ODS vždy podporovaly: na rodiny s dětmi, podnikatele a živnostníky a mladou generaci, ale nejen na ně. Podle něho by si každý potenciální volič ODS měl dokázat odpovědět na dvě otázky:

1)Co dobrého pro mě ODS udělala, když měla možnost vládnout? 2) V čem se budu mít v budoucnu lépe, když zvolím ODS?

Nečasovo sedmero

Na kongresu chce Nečas představit vizi „Cesta k důvěře“, která bude vycházet ze sedmi tematických okruhů: 1) Budoucnost bez dluhů, 2) Levný a vstřícný stát, 3) Vzdělaná společnost, 4) Podpora růstu a konkurenceschopnosti, 5) Svobodný prostor pro podnikání, 6) Právo a dodržování pravidel, 7) Sebevědomý názor v Evropě.

„Budeme dál aktivně vystupovat proti všem pokusům Evropské komise prohlubovat integraci, regulaci a zavádět svazující federalizující prvky. Neohrozíme naše daňové poplatníky tím, že by jejich vklady v českých bankách sloužily jako záruky za dluhy jejich zahraničních matek. Nepřistoupíme na žádnou jednotnou evropskou daňovou nebo sociální politiku… Vývoj nám dává v řadě ukazatelů za pravdu a vede nás ke stále větší obezřetnosti při přijímání eura,“ říká v dopise premiér.

„ Chtěl bych zdůraznit, že podle mého hlubokého přesvědčení, tváří v tvář hrozbě nástupu komunistů, preferuji pokračování současné koalice s pevně danými parametry, zakotvenými v revidovaném vládním programu,“ pokračuje Nečas.

Varování: neshazujte vládu

„Nikdy bych nebyl v čele údržbářské vlády a pevně věřím, že by v čele takové vlády nechtěl být nikdo z ODS. Chci varovat před myšlenkou, že existuje reálná varianta pro získání 101 hlasů po případném pádu vlády. Vyloučit nelze samozřejmě nic, ale pravděpodobnost, že na konci takové cesty budou předčasné volby, je velmi vysoká. Nejsme totiž jedinými hráči na politickém poli,“ varuje Nečas před tím, aby vláda nepadla.

V této souvislosti se ale hovoří, že naopak předčasné volby nikdo nechce a premiérem by se mohl stát někdo jiný z ODS a sestavit novou koalici.

„Pokud nebudeme schopni nalézt shodu a obnovit elementární jednotu ODS v poslaneckém klubu, jinými slovy, pokud nebude v klubu ochota respektovat po dlouhé diskusi většinový názor, který umožní prosazovat klíčové body vládního programu všemi hlasy ODS v Poslanecké sněmovně, vysoce pravděpodobně nebude možné tuto vládu udržet,“ píše též Nečas.

Nečas též píše, že chce více komunikovat s členskou základnou a vysvětlovat klíčové navrhované změny.

To je palčivý problém, protože informací ParlamentníchListů.cz si vleká část poslanců, předáků i regionálních politiků z ODS stěžuje, že Nečas nekomunikuje, je autista a poslancům předhodí ke schválení to, co dohodl v malé skupince s koaličními partnery.

„Mým krédem nikdy nebyly vzletné fráze a slova, ale konkrétní kroky a činy. A konkrétní kroky a činy budou stát na počátku cesty Občanské demokratické strany k opětovnému získání důvěry. Petr Nečas předseda ODS,“ uzavřel svůj dopis.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…