Nečas trpí poruchou osobnosti, naznačil analytik po vyhození Pospíšila

02.07.2012 12:00 | Zprávy

Každý politik je závislý na mínění společnosti, přinejmenším té její části, která chodí k volbám. O to překvapivější jsou proto výroky premiéra Petra Nečase, jenž v reakci na protesty proti odvolání ministra Jiřího Pospíšila prohlásil, že jestli tomu veřejnost tleská, nebo netleská, je druhořadé. Pohrdat jejím míněním se ale předsedovi vlády i ODS může vymstít.

Nečas trpí poruchou osobnosti, naznačil analytik po vyhození Pospíšila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

Zaujmout svým výrokem se snaží většina politiků, málokdo z nich má ale na mysli takovou pozornost, které se dostalo nedávnému vyjádření premiéra Petra Nečase. Ten v reakci na nespokojenost, kterou v lidech vyvolalo odvolání dlouhodobě nejpopulárnějšího ministra Jiřího Pospíšila, prohlásil, že je druhořadé, jestli tomu veřejnost tleská, nebo netleská. A spekulace médií a občanů ohledně důvodů pro odvolání označil za mýty, které je třeba vysedět.  

„Moc zákonodárná i výkonná musí v každé demokratické společnosti sledovat veřejné mínění: nelze dlouhodobě vládnout proti němu. Pozoruhodné je, že v Česku, kde má vláda dle posledních průzkumů podporu jen 13 procent obyvatelstva, to premiéra nezajímá a ještě o tom hovoří v médiích, i když je zřejmé, že právě takovéto výroky ohrožují nejen jeho,“ napsal k tomu ve svém blogu na Aktuálně.cz politický komentátor a publicista Karel Hvížďala.

Nečasova popularita spadla za dva roky na polovinu

V podobném duchu se nesl i komentář Petra Holce pro Reflex.cz, i když ten upozornil, že popularita politiků je ošemetná věc. „Nicméně pohrdat veřejností jako Nečas, to je jistě velmi originální pojetí demokracie. V ní totiž právě veřejnost politiky volí, nebo nevolí – včetně Nečase. A že právě jeho i ODS, jíž ve svém snu šéfuje, spíš nevolí, ukazují i výzkumy veřejného mínění,“ upozorňuje Petr Holec na propad přízně premiéra i jeho strany.

V červnu 2010 bezprostředně po volbách byl Petr Nečas podle průzkumu agentury STEM s 55 procenty třetím nejpopulárnějším politikem v zemi za předsedou Věcí veřejných Radkem Johnem a šéfem TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. Obliba předsedů těchto tří stran u veřejnosti se promítla do toho, že právě ony mohly vytvořit vládní koalici. Už po půl roce v čele kabinetu ale Nečasova popularita klesla na 41 procent a v květnu letošního roku se propadla dokonce na 28 procent.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…