Nečas trpí poruchou osobnosti, naznačil analytik po vyhození Pospíšila

02.07.2012 12:00 | Zprávy

Každý politik je závislý na mínění společnosti, přinejmenším té její části, která chodí k volbám. O to překvapivější jsou proto výroky premiéra Petra Nečase, jenž v reakci na protesty proti odvolání ministra Jiřího Pospíšila prohlásil, že jestli tomu veřejnost tleská, nebo netleská, je druhořadé. Pohrdat jejím míněním se ale předsedovi vlády i ODS může vymstít.

Nečas trpí poruchou osobnosti, naznačil analytik po vyhození Pospíšila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

Zaujmout svým výrokem se snaží většina politiků, málokdo z nich má ale na mysli takovou pozornost, které se dostalo nedávnému vyjádření premiéra Petra Nečase. Ten v reakci na nespokojenost, kterou v lidech vyvolalo odvolání dlouhodobě nejpopulárnějšího ministra Jiřího Pospíšila, prohlásil, že je druhořadé, jestli tomu veřejnost tleská, nebo netleská. A spekulace médií a občanů ohledně důvodů pro odvolání označil za mýty, které je třeba vysedět.  

„Moc zákonodárná i výkonná musí v každé demokratické společnosti sledovat veřejné mínění: nelze dlouhodobě vládnout proti němu. Pozoruhodné je, že v Česku, kde má vláda dle posledních průzkumů podporu jen 13 procent obyvatelstva, to premiéra nezajímá a ještě o tom hovoří v médiích, i když je zřejmé, že právě takovéto výroky ohrožují nejen jeho,“ napsal k tomu ve svém blogu na Aktuálně.cz politický komentátor a publicista Karel Hvížďala.

Nečasova popularita spadla za dva roky na polovinu

V podobném duchu se nesl i komentář Petra Holce pro Reflex.cz, i když ten upozornil, že popularita politiků je ošemetná věc. „Nicméně pohrdat veřejností jako Nečas, to je jistě velmi originální pojetí demokracie. V ní totiž právě veřejnost politiky volí, nebo nevolí – včetně Nečase. A že právě jeho i ODS, jíž ve svém snu šéfuje, spíš nevolí, ukazují i výzkumy veřejného mínění,“ upozorňuje Petr Holec na propad přízně premiéra i jeho strany.

V červnu 2010 bezprostředně po volbách byl Petr Nečas podle průzkumu agentury STEM s 55 procenty třetím nejpopulárnějším politikem v zemi za předsedou Věcí veřejných Radkem Johnem a šéfem TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. Obliba předsedů těchto tří stran u veřejnosti se promítla do toho, že právě ony mohly vytvořit vládní koalici. Už po půl roce v čele kabinetu ale Nečasova popularita klesla na 41 procent a v květnu letošního roku se propadla dokonce na 28 procent.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…