Nejvlivnější v ČSSD je teď Zeman, Dienstbier ale posílil, píše Patočka

23. 3. 2013 22:02

Po sjezdu ČSSD se nejvlivnější osobou strany stal opět Miloš Zeman. Zároveň ale posílil Jiří Dienstbier, přestože neobhájil post místopředsedy. Píše tak analytik Deníku Referendum Jakub Patočka.

Nejvlivnější v ČSSD je teď Zeman, Dienstbier ale posílil, píše Patočka
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Nezvolený Jiří Dienstbier na 37. sjezdu ČSSD
reklama

„Kdyby se někdo ocitl až na ostravském sjezdu a nezažil předtím celou prezidentskou kampaň, nemohl by pochopit, proč vlastně Česká strana sociálně demokratická nepostavila Miloše Zemana jako svého vlastního kandidáta. Vždyť delegáti sjezdu, či přesněji řečeno jejich převážná většina, mu zde doslova leželi u nohou,“ poukazuje Jakub Patočka.

Vysvětluje také, jak vypadají tři skupiny podporovatelů Miloše Zemana. „Tvoří ji jednak zbytky jeho původních a dodnes věrných spojenců, jejichž nejtypičtějším představitelem je Zdeněk Škromach, druhou složku představují regionální struktury seskupené kolem prospěchářských a technokratických prostředí obklopujících některé hejtmany a některá sociálně demokratická vedení statutárních měst, a konečně třetí složku tvoří nastupující generace mladých technokratů a technologů moci, jejichž zvýšenou koncentraci lze zaznamenat například ve vedení pražské organizace.“

Upozorňuje ale na budoucnost ČSSD. V té se prý začínají projevovat, alespoň v komunální a regionální politice, tendence známé spíše u ODS. „ČSSD podléhá tomu, co hubí většinu silnějších českých stran: posílily se v ní tendence, které ji posouvají k podobě konfederace regionálních organizací,“ míní analytik.

„A není vůbec náhoda, že právě o hejtmanech a regionálních politicích mluvil Zeman na sjezdu jako o budoucnosti ČSSD. Právě na této úrovni se provozuje nejčastěji politika s tak nízkým horizontem, jaký nastavila za jeho časů opoziční smlouva,“ propojuje vše se slovy prezidenta na sjezdu sociálních demokratů.

Přestože Jiří Dienstbier svůj post místopředsedy neobhájil, podle Patočky posílil svoji pozici v rámci levicové politiky. „Hned po sjezdu se z koutů ne zcela obeznámených s principy stranické politiky začalo ozývat volání po tom, aby založil novou stranu. Takový postoj přehlíží, že politické strany nejsou dílem jednotlivců a podmínky k jejich vzniku musejí zrát, jinak končí v nejlepším případě jako projekty na jedno použití,“ upozorňuje.

„Faktem je, že Dienstbierovi se podařilo už dnes stát se vedle Zemana nejvýraznější postavou českého sociálně demokratického hnutí a jeho hlavním a nejviditelnějším protivníkem. A skutečnost, že byl ke svým spojencům ve vedení ČSSD loajálnější nežli nakonec oni k němu, ho vyloženě ctí,“ dodává s tím, že mnoho možností pro Dienstbiera skýtá jeho pozice senátora.

„Jiří Dienstbier zde sice prohrál funkci, ale upevnil svou pozici největší politické naděje české demokratické levice. Kdoví s čím pojede na sjezd za dva, za čtyři roky. Poučení z posledních měsíců i ostravského sjezdu je tak vlastně velmi jednoduché: bez konfliktu nelze v politice ničeho dosáhnout,“ uzavírá Patočka.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…