Nepoučitelné ministerstvo financí. Místo Lafferovy křivky věří trojčlence

03.08.2012 20:23 | Zprávy

Bez efektu pro státní rozpočet je za prvních sedm měsíců tohoto roku zvýšení snížené sazby DPH z deseti na čtrnáct procent. Pravicoví politici proto kritizují ministerstvo financí, že zcela ignoruje ekonomické zákonitosti. Také se obávají, že zvyšování daní povede k podvádění a rozšiřování šedé sféry ekonomiky.

Nepoučitelné ministerstvo financí. Místo Lafferovy křivky věří trojčlence
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Ministerstvo financí zřejmě není obdařeno schopností zvolit kroky, jimiž by bylo dosaženo kýženého účinku. Tento dojem vyvolává zjištění, že v prvních sedmi měsících tohoto roku se na dani z přidané hodnoty vybralo takřka navlas stejně (letošních 122,6 miliardy korun proti loňským 122,5 miliardy korun) jako v minulém roce. Potíž je v tom, že pro letošní rok byla zvýšena snížená sazba DPH z 10 na 14 procent, od čehož si stát sliboval o 15,5 procenta vyšší výběr této daně.

„Shodou okolností jsem byl zpravodajem zákona o DPH, který zvyšoval sazbu z 10 na 14 procent. A už tehdy jsem ve zpravodajské zprávě projevil obavu, že spotřeba potravin, která se tímto zvýšením prodraží, se zčásti přesune do zahraničí, takže z našeho zvýšení DPH budou profitovat Rakušáci, Němci a případně Poláci. To se, bohužel, také děje,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz senátor Petr Pakosta, jenž začátkem roku opustil ODS i kvůli schvalování daňových změn, které se podle něj zvrhlo v pouhé navyšování daní.

Ministerstvo financí ignoruje ekonomické zákonitosti

„Bohužel pro daňového poplatníka ministerstvo financí pod vedením ministra Kalouska dlouhodobě ignoruje i ty nejzákladnější ekonomické zákonitosti a nezměněný výběr při vyšší sazbě DPH není proto žádným překvapením. Je s podivem, že se ministerstvo financí nepoučilo z fiaska se zvýšením spotřební daně z pohonných hmot,“ pozastavuje se pro ParlamentníListy.cz europoslanec ODS Ivo Strejček.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…