Obchod byl založen občanským sdružením Český západ v roce 2009 a jeho primárním cílem byla finanční pomoc sociálně vyloučeným skupinám na Toužimsku a Tepelsku. Těm chtělo občanské sdružení zajistit vzdělávací kurzy či pracovní poradenství, což se v průběhu let dařilo. „Častokrát se komunita sešla a v obcích vybudovala například studnu či ptačí stezku,“ líčí Nyergesová.
Potřebné peníze měl zajistit prodej darovaného oblečení, dárkového zboží, výrobků dobrovolníků či gurmánských specialit. V průběhu času se však ukázalo, že Češi sice oblečení do obchodu přinášejí, nicméně v takovém stavu, že jej zákazníci nekupují. „Lidé nám často přinášejí věci, které je jim líto vyhodit. Takové věci sice mohou pomoci sociálně slabým, ale k prodeji se už nehodí,“ vysvětluje Nyergesová příčiny neúspěchu.
Podpora institucí a nadací nestačila
Obchod byl zřízen s podporou celé řady nadací a institucí včetně Nadace Olgy Havlové. Na činnosti obchodu se podílelo zhruba dvacet dobrovolníků. Ani to však nestačilo k tomu, aby dostatečně prosperoval. Nyergesová se domnívá, že za vším stojí špatná ekonomická situace v Česku a konkurence v podobě běžných obchodů. „Ekonomická situace Čechům nedovolí, aby si každých půl roku kupovali nové oblečení,“ říká Nyergesová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Švábek