Pavel Bém o atentátu na Klause: Mohlo jít o placenou provokaci

01.10.2012 15:23

Prezident republiky Václav Klaus v rozhovoru pro MF Dnes uvedl, že napadení jeho jako prezidenta odráží situaci ve společnosti, která dosáhla mimořádně špatného stavu. Podle něho je společnost někým rozeštvávána a radikalizována a mají na tom podíl i média. Pavel Bém s ním souhlasí, ale má i další hypotézu.

Pavel Bém o atentátu na Klause: Mohlo jít o placenou provokaci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ex-primátor Pavel Bém

„Odráží to situaci ve společnosti, která dosáhla mimořádně špatného stavu. ´Rozeštvávačů´ je dost a všichni je známe. Není asi teď na mně, abych ty hlavní rozeštvávače v médiích jmenoval. To bych jim zbytečně dělal reklamu… Společnost ´se´ neradikalizuje, společnost je někým radikalizována. Zdá se mi, že se něco takového dříve či později muselo stát, bylo to ve vzduchu. Jak si někteří pisálkové zahrávají s mou osobou, nejen s Václavem Klausem, ale s prezidentem republiky, je v civilizovaném státě nevídané,“ řekl Klaus.

Poslanec Pavel Bém s Klausem souhlasí, ale naznačuje, že mohlo jít o placenou provokaci. „Jako již tradičně v naší zemi, i tentokrát má pan prezident pravdu. Stav naší společnosti měřeno takzvanou ´náladou´ je žalostný. Média jako velmoc určující náladu ve společnosti na tom mají lví podíl. Je dokonce podle mého soudu výrazně vyšší a zásadnější než podíl politiků na ´blbé náladě´. Pohodě a klidu jistě nepřispívají ekonomická situace a zvyšování daní reprezentované dnešní vládou,“ vypočítává příčiny atentátu poslanec Bém.

Placený provokatér?

Charakteristickým rysem práce médií, zvláště pak některých, je podle něho hon na takzvané ´čarodějnice´. „Ve jménu jeho je dovoleno vše. Média bez důkazů obviňují, odsuzují a ukřižovávají. Neobtěžují se dokazováním. Po ´krvi´ sice lidé lační, ale radost jim těžko může přinést. Navíc planá obvinění končí povětšinou logickou pachutí nevyřešených takzvaných ´kauz´. Vzniká tak médii generovaná objednávka pro policii, státní zástupce a soudy. A to je ještě větší nebezpečí pro naši demokracii než samotná blbá nálada. Ta bude v následujících měsících a možná i letech ještě horší. A v této atmosféře si snadno někdo může usmyslet, že je dovoleno vše, včetně útoku, ať už jakéhokoliv, na hlavu státu,“ dodává Bém.

Podle Béma navíc může být docela dost pravděpodobné, že se jednalo o placeného provokatéra. „Druhá věc je, mimochodem stejně pravděpodobná, že se jednalo o zaplaceného provokatéra. Ptal bych se, komu může posloužit znevážení či ohrožení hlavy státu v dnešní  atmosféře vládní krize, všeobecného marasmu, zvláště pak před prezidentskými volbami,“ naznačil tajuplně Bém.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…