Politolog o Zemanovi a Kalouskovi: Dva alfa-samci si přeměřují...

12.07.2013 17:15 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Prezident republiky Miloš Zeman ve čtvrtek pro deník Právo prohlásil, že „pojem ústavní zvyklosti je idiotský“. Miroslav Kalousek ho v reakci přirovnal ke Klementu Gottwaldovi, Karel Schwarzenberg zase k Adolfu Hitlerovi.

Politolog o Zemanovi a Kalouskovi: Dva alfa-samci si přeměřují...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek se rozloučil s úřadem poslední tiskovou konferencí

Politolog Jan Kubáček označil Zemanův výrok za přepjatý, nicméně potvrdil, že Zeman se chová ústavně konformně a že po přímé volbě prezidenta se tvoří ústavní zvyklosti nové. Vyjádření Kalouska a Schwarzenberga označil za nevkusná.

Zeman ve čtvrtek pro deník Právo prohlásil, že „pojem ústavní zvyklosti je idiotský“. Prý má právo zvyklosti měnit, a tak může proti tradici jmenovat vládu, která nemá domluvenou podporu v Poslanecké sněmovně.

Gottwald a Hitler

Kalousek v této souvislosti vzpomněl na převrat v únoru 1948 a na slova Klementa Gottwalda. „Z toho Zemanova výroku jde mráz po zádech. Nejde totiž nevzpomenout na slavný Gottwaldův výrok, že napustí do starých měchů nové víno. Také Gottwald použil k převratu demokratickou ústavu, pouze ji vykládal jinak,“ řekl Právu Kalousek. Pokud se bude opovrhovat ústavními zvyklostmi, je to podle Kalouska cesta k autokratickému státu a oslabování právního demokratického státu.

„Když ČSSD podpoří Rusnoka, bude to strašně podobné, jako když v roce 1933 se tehdejší buržoazní strany více bály vlády sociální demokracie než Adolfka. Tak teď z obavy, že by tam byla vláda Miroslavy Němcové, podpoří radši Zemanovu vládu,“ řekl zase Karel Schwarzenberg serveru Novinky.cz.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…