Jak ve svém projevu připomněl rokycanský starosta Vladimír Šmolík (ČSSD), je neustále potřeba si připomínat úlohu všech vojáků na osvobození naší republiky. „Dne 11. května 1945 byl v centru města před polednem americkými vojáky zastaven ujíždějící říšský protektor, nenáviděný K. H. Frank ve svém opancéřovaném mercedesu. Bylo to o dvě hodiny poté, co byla ustavena demarkační linie.“
Podle pplk. Jaroslava Maršáka z Českého svazu bojovníků za svobodu si byl tak jistý svým přeběhnutím k Američanům, že se vůbec neschovával a jel ve svém vojenském stejnokroji. S tím, že si jej Američané ponechají, se však přepočítal. V Praze pak byl odsouzen k trestu smrti. Rokycany nebyly ještě poslední město, kde se bojovalo. Tím skutečně posledním byla bojová akce ve Slivici u Příbrami o den později. Tam připomíná toto významné výročí polozapomenutá pamětní deska.
Henleina chytili Američané v Plzni
Jak pro ParlamentniListy.cz prozradil odborník na poštovní historii Jiří Neumann z Plzně, Konrada Henleina, šéfa sudetské župy, chytili Američané v krajské metropoli. Dlouho ale v zajetí nepobyl. Rozbil si brýle, podřezal si žíly a byl pohřben do společného hrobu na Ústředním hřbitově v Plzni.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala