Povodně: Zmatek a anarchie, křičí starostové na vedení Prahy z TOP 09

3. 6. 2013 6:07

Systém krizového řízení Prahy nebyl při nynější povodni tak výkonný, jak být měl, míní člen krizového štábu a předseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Vávra. S odkazem na bývalého primátora metropole Bohuslava Svobodu (ODS) zmínil například, že na magistrátu chyběly kontakty na osoby, které na radnicích jednotlivých městských částí řídí tamní krizové štáby. Podle oslovených starostů městských částí ale prý panuje zmatek v magistrátním krizovém štábu.

Povodně: Zmatek a anarchie, křičí starostové na vedení Prahy z TOP 09
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo TOP 09
reklama

Podle Vávry si někteří starostové městských částí navíc pletou magistrátní krizový štáb s předvolebním mítinkem pro komunální a parlamentní volby. Zmínil v této souvislosti Janu Černochovou (ODS), starostku z Prahy 2, která podle jeho osobního názoru prý "pracuje více na vlastním PR" než na tom, aby byl štáb konstruktivní a efektivní částí řízení Prahy.

Černochová mluví o anarchii na magistrátu

Černochová Vávrova slova odmítla. "Jaký PR bych si mohla dělat na uzavřeném jednání starostů a představitelů města?" řekla. Na jednání krizového štábu podle ní naopak vládne anarchie a Vávra samotný nemá v krizovém štábu žádnou funkci. Výtky směrem k vedení města podle ní zněly z úst starostů nejen za ODS, ale i jeho vlastní TOP 09.

"Na základě čeho se do situace vnořil pan Vávra? Jaký má mandát? To, co probíhá na hlavním městě, je anarchie. Křičíme tam, že nám Botič zaplavuje území a nemůžeme se dovolat, co bude," řekla dnes ČTK Černochová. Starostové si prý informace musí zjišťovat svépomocně. Starostka připomněla zmatky s tím, jak budou za pár hodin fungovat školy a školky. Starostové se prý z televize dozvěděli, že budou všechny na území Prahy zavřené, hodinu před tím na společném jednání prý ale takové rozhodnutí vůbec nezaznělo. "Rodiče dětí nám pomáhají, proto jsme se rozhodli, že mohou své děti dát do Sokola Vinohrady, kde pro ně bude připraven program," řekla starostka.

Nedostali jsme vůbec žádné informace v souvislosti s Botičem

Zmatek v krizovém štábu panuje i podle starosty Prahy 5 Miroslava Zeleného (ÚNP). "To není v operačním systému, ale v řízení. Například jsem požádal o deky a lehátka do evakuačního centra a bylo mi řečeno, že si mám někam volat, ale nikdo mi nebyl schopen říct, kam a zda budou," řekl ČTK Zelený.

Způsob řízení ze strany města se nelíbí ani místostarostovi Prahy 10 Bohumilu Zoufalíkovi (nestr.). "Nedostali jsme vůbec žádné informace v souvislosti s Botičem. Vše jsme museli řešit vlastními silami včetně vybudování zábran a podobně. Museli jsme například evakuovat domov důchodců, ve kterém máme i 15 vozíčkářů a 10 nepohyblivých lidí. Všechno jsme dělali sami. Stejně na tom byly ostatní městské části, kterými Botič teče, tedy kromě nás i Praha 15, 4 a 2," řekl ČTK Zoufalík.

Bitva mezi ODS a TOP 09 pokračuje

"Radnice se nehádá, my se nehádáme. Pokud má problém paní starostka Černochová, je to její nezadatelné právo," odpověděl Vávra na otázku, zda ani velká voda nezchladila rozhádané strany někdejší pravicové koalice.

Vávrova TOP 09 nedávno dosáhla Svobodova odvolání a konce koalice obou pravicových stran na magistrátu. Bývalý primátor v neděli nynější prozatímní vedení města za reakci na povodeň ostře kritizoval. Serveru idnes.cz například řekl, že se stavbou protipovodňových zábran se začalo pozdě.

"Minulý týden to byl jeho krizový štáb, ve kterém nebyl ani základní seznam lidí, kteří na jednotlivých městských částech řídí jednotlivé krizové štáby," prohlásil dnes Vávra. Je mu prý "velmi nemilé", že věc musí novinářům sdělit takto jmenovitě. Chyběl podle něj seznam telefonů, mobilů a adres elektronické pošty či jiné komunikace se starosty městských částí. Vávra to pokládá za "naprosto neuvěřitelné".

"Upřímně řečeno, musím konstatovat jednu velmi vážnou obavu, že po těch 10 letech od těch velkých povodní systém krizového řízení Prahy nebyl úplně tak výkonný, jak by být měl," uvedl zastupitel za TOP 09.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…