Co si myslíte o tezi politologa Oskara Krejčího, že přijde válka?
Krejčí řekl, že zbraně se vyrábějí proto, aby byly použity. Podobnou ideu mimo jiné vyjádřil Carl von Clausewitz ve své knize O válce, z níž je však nejvíce proslulý jeho výrok, že válka je pokračováním politiky, jen jinými prostředky. Moderní doba však tuto tezi překonala. Jaderné zbraně se vyvíjely a vyráběly a dosud vyrábějí proto, aby nebyly použity. Nejsem stoupencem teorie, že válka je fatální nezbytností, ať už proto, že sklady zbraní jsou plné, nebo proto, že je jedním z prostředků politiky. Tím spíše světová válka. Lidé jsou sice někdy dostatečně hloupí, aby vedli války, ale nikoliv tolik, aby se sami zničili. Alespoň v to doufám.
Je Ruská federace opravdu naším spojencem? A proč je v Česku tak zažitá rusofobie?
Spíš partnerem, než spojencem. Spojenci bývají dočasní, ale Rusko jako partnera potřebujeme stále. Tím spíše, že SSSR nás jako spojenec zklamal v roce 1968 a pokud bude žít generace, která zažila tento vpád, ponese v sobě neustále onen pocit zrady. Naši západní spojenci nás v roce 1938 také zradili, ale nevstoupili na naše území, neokupovali nás. SSSR sice zanikl, ale Rusko žije dál a chtě nechtě přebírá dědictví minulosti, ač třeba i neoprávněně. Zradila nás politika nejvyšších představitelů, prostí lidé za to nemohli, vždyť v tehdejším systému si své nejvyšší představitele ani nevybírali. Měli bychom se konečně naučit rozlišovat. Myslím si, že mnozí to dělají, že ta rusofobie dnes už není tak obecným jevem, jako byla, dokud existoval SSSR. A pak, menší národ k tomu většímu je vždycky podstatně kritičtější, vždycky si myslí, že ten větší mu ukřivďuje. Vždyť i to bylo jedním z důvodů, proč si většina Slováků přála samostatnost a poté se onen osten křivdy zcela otupil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský