Profesor Pirk: Marek Benda lhal o restitucích. Pěnila mi z něj krev

26.11.2012 22:20

Kardiochirurg Jan Pirk zřejmě nevěřil vlastním uším, když slyšel poslance Marka Bendu (ODS) hovořit o církevních restitucích. Zákonodárce prý před kamerami České televize bezostyšně lhal. V komentáři pro pondělní MF Dnes Pirk dodává vlastní restituční zkušenost, na které ukazuje, že k restituentům z 90. let nebyl stát zdaleka tak štědrý, jako je dnes k církvím.

Profesor Pirk: Marek Benda lhal o restitucích. Pěnila mi z něj krev
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Jan Pirk
reklama

„Ač pravicový volič, při některých tvrzeních předsedy ústavně právního výboru Sněmovny Marka Bendy mi lidově řečeno pěnila krev v žilách. Pan Benda tvrdil, že restituenti v 90. letech si mohli vybrat. Vrátit pozemky, nebo v případě nemožnosti je vrátit dostat náhradní, či finanční odškodnění," píše Pirk s tím, že Benda "neříkal pravdu".

Jak mohou vypadat restituce: Osmdesát haléřů za metr

Sám má totiž jinou zkušenost. Pirkovým předkům patřily pozemky v centru Žižkova, kde dnes vede silnice a nachází se tam křižovatka, takže ji není možné vrátit. Pirk se prý snažil najít náhradní pozemky na kraji města, o které coby restituent požádal. Obrátil se na Pozemkový fond a  tvrdě narazil. Pozemky určitě nedostane. Budou nabídnuty v prvé řadě městu a pokud o ně nebude zájem, zkontaktuje fond majitele okolních pozemků.

A co zbylo na Jana Pirka? Finanční vyrovnání v původní ceně pozemků v době jejich ukradení - 80 haléřů za metr čtvereční. Tyto nároky prý navíc dodnes nebyly vyrovnány. Pirk má obavu, že může dojít k machinacím s církevní půdou, když k ní kněží narozdíl od ostatních restituentů přišli tak snadno. Nabízí proto určitou pojistku.

„Proto navrhuji, aby takto nabytý ohromný majetek (respektive jeho části) bylo možno prodávat či pronajímat po určitou dobu, řekněme příštích 20 let, pouze formou veřejné, nejlépe elektronické aukce. Tak by se předešlo možným spekulacím o korupci a vše by bylo transparentní," uzavírá kardiochirurg.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…