Profesor Potůček: Babička a dědeček ujídají chlebíček. Heslo vlády

03.09.2012 10:06

Sociolog Martin Potůček přišel s radikálním řešením důchodového systému. Vzhledem k tomu, že bude přibývat počet důchodců, je třeba podporovat i nárůst budoucích ekonomicky aktivních. Proto by v rámci penzijního systému měli být zvýhodňování ti, kteří vychovávají hodně dětí.

Profesor Potůček: Babička a dědeček ujídají chlebíček. Heslo vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodci v parku

Úvodem svého blogu na Aktuálně.cz profesor vzpomíná na předvolební klip „Přemluv bábu“ dua mladých herců Mádl - Issová. „Byl výrazem nebezpečné tendence, zvané ageismus nebo také antigerontismus,“ píše.

Ukazovalo to prý monetární étos současné doby, kdy je vše posuzováno pouze obsahem peněženky. Důchodci se svými 43% průměrné mzdy na tom v tomto směru rozhodně nejsou příliš dobře. Navíc když si na ně vláda hodlá ještě více došlápnout.

U nezanedbatelné části mladé generace prý nachází odezvu názor, že staří neuměli vydělat, mladé generaci nic nezanechali a nyní ještě vyžadují výhody mezigenerační solidarity. Proto se stávají předmětem pohrdání.

Na druhou stranu se jim prý příliš nelze divit - mají spoustu vlastních problémů a vyhlídku, že tato mezigenerační solidarita jim bude velmi omezena, protože dětí neustále ubývá a poměr pracujících a penzistů se stále více posouvá ve prospěch důchodců.

A proto Potůček navrhuje radikální řešení - oceňovat ty účastníky systému, kteří nejen přispívají peněžními prostředky, ale rovněž vychovávají příští generaci ekonomicky aktivních. „Chápat péči o děti jako další významnou formu podpory důchodového pojištění,“ vysvětluje.

Jenže vláda už ve svém programovém prohlášení vyhlásila, že tvůrcem bohatství je pouze podnikatelský sektor, věří, že sobecký sebe zájem přinese bohatství a prosperitu všem, a ekonomicky neaktivní vnímá po vzoru budovatelského hesla „dědeček a babička, ujídají z chlebíčka.“

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…