Profesor Přibáň k Rathovi: Pokud policie jednala na objednávku, zákon padne

03.06.2012 9:25 | Zprávy

Případ bývalého středočeského hejtmana a poslance sociální demokracie Davida Ratha je podle profesora Cardiff Law School ve Velké Británii Jiřího Přibáně bodem zlomu v české politice i v tom, jestli v České republice může vůbec fungovat právní stát. „Vlastně se dnes rozhoduje o tom, jestli budeme žít ve slušné zemi, kde se zločin stíhá proto, že je to zločin, a ne jako v Žebrácké opeře, kde zločince stíhají ještě větší zločinci,“ říká pro ParlamentníListy.cz český právník a sociolog Jiří Přibáň.

Profesor Přibáň k Rathovi: Pokud policie jednala na objednávku, zákon padne
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Profesor Cardiff Law School Jiří Přibáň v ČT

I když nechce spekulovat o případné vině Davida Ratha, prokáže-li se, že policie v odposleších postupovala zcela nestranně a podle zákona, tak stále ještě existuje naděje, že zločin bude stíhaný jako zločin, a ne jako nějaká msta nebo postranní vyřizování si vzájemných účtů. „Prokáže-li se však, že policie jednala na objednávku nějaké konkrétní politické strany nebo obchodní skupiny, potom se definitivně zhroutí i poslední možnost obhájit zákon proti zločinu,“ varuje právník. Proto je podle něj důležité, aby orgány činné v trestním řízení mohly řádně postupovat a nikdo je předem neobviňoval ze zaujatosti. Ovšem situace je pochopitelně velmi citlivá vzhledem k tomu, že se jedná o předního politika opozice, a proto je podle profesora Přibáně zcela na místě, aby se posléze postupem policie a hlavně odposlechy zabývala i stálá komise Poslanecké sněmovny.

„Ta kauza buď způsobí totální politizaci justice a policie, nebo naopak posílí jejich nezávislost,“ dodává pro ParlamentníListy.cz. Neodvažuje se v tuto chvíli říci, jaký účinek bude případné odsouzení poslance za korupci mít na ostatní politiky, protože stále chybějí potřebné informace o kauze samotné i postupu policie v ní. Ale vyšetřit by se měly i některé starší kauzy. „To je dokonce podmínka pro to, aby se alespoň minimálně obnovila důvěra v právo,“ je přesvědčen Jiří Přibáň.

Vidí přední právník odlišnost Rathova případu od řady předchozích kauz, které se v médiích objevily a které se většinou časem rozplynuly, aniž by byli nějací viníci pohnáni k odpovědnosti? „Jednotlivé kauzy lze těžko jednoduše srovnávat, jak ukazuje třeba případ nedávno obviněného bývalého ministra ODS Martina Kocourka. Ale v případě Ratha nesmíme zapomenout, že policie zadržela pachatele přímo při páchání trestného činu, a proto byl také v souladu s článkem 27 Ústavy zadržen, předsedkyně Poslanecké sněmovny s tím vyslovila souhlas a nyní o celé záležitosti rozhodne s konečnou platností sněmovna,“ uvádí Přibáň. Nevidí důvod, proč by poslanci neměli vydat Davida Ratha trestnímu stíhání.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…