Profesorka Dvořáková: Jsou ve vládě se slizouny a kriminálníky. Doplatí na to

09.04.2012 15:01

Český volič je podle politoložky Vladimíry Dvořákové už zvyklý na kdeco. Zůstávat ale v koalici a zároveň používat na adresu vládních partnerů termíny "slizký" nebo "kriminální" je už hodně silné kafe, píše profesorka VŠE na blogu Aktuálně.cz.

Profesorka Dvořáková: Jsou ve vládě se slizouny a kriminálníky. Doplatí na to
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková
reklama

"Být v kontaktu s někým, kdo je slizký, vyvolává pocit ušpinění a komunikace s kriminálníky, byť jsou na to naši politici zvyklí, je již velký problém ve vztahu k voličům. Pokud se vláda udrží, bude to mít ze střednědobého hlediska negativní dopad pro ODS i TOP 09; budou vnímány jako strany spolupracující se slizouny a kriminálníky," píše Dvořáková.

Politoložka se zároveň věnuje i strategii jednotlivých stran. Pád koalice podle jejího názoru "vlastně znamená skutečný minimálně střednědobý odchod od vlády". Podle Dvořákové je totiž nepravděpodobné, že by se nynější vládní strany mohly k vládnutí po volbách vrátit. Přestože už TOP 09 zkoumá možnost koalice s ČSSD.

"U VV jde o vlastní konec tohoto politického projektu, pravděpodobnost návratu do velké politiky nyní či později se limitně blíží nule. To znamená, že poslední, co VV potřebují, jsou předčasné volby," konstatuje Dvořáková. V této souvislosti poukazuje na skutečnost, že "setrvání ve vládě dává jakési mocenské pozice spíše pro jednotlivce či klientelistické sítě". Podpora menšinové vlády ze sněmovny by pak představovala jistou šanci pro „idealistickou“ část VV, která se skutečně snažila o nápravu „věcí veřejných“. Předčasné volby ovšem znamenají nepochybný konec přístupu VV k politice.

"ODS a TOP 09 mohou ztratit bezprostřední mocenské pozice tím, že odejdou z vlády. Zejména v ODS odchod z vlády může vyvolávat pocit ohrožení i mezi nejrůznějšími „kmotry“, jimž hrozí ztráta politické ochrany," soudí politoložka. Podle jejího názoru je riziko otevírání kauz velmi vysoké a navíc nikdo neví, kolik kompromitujících materiálů koluje mezi novináři a nejrůznějšími bezpečnostními agenturami.

"Je to zdánlivě absurdní, ale zdá se, že červnové volby mohou z hlediska zachování vlastní parlamentní existence být pro ODS i TOP 09 zajímavé, mohou být také výhodné i pro ČSSD. Většina potřebná pro jejich uskutečnění by se v Poslanecké sněmovně pravděpodobně našla," končí Vladimíra Dvořáková svůj článek.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: bob
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…