První ohlasy na zatčení Marka Dalíka: Patří ti to, dojiči státu

08.10.2012 11:48

V noci na pondělí byl cestou z pražské restaurace SaSaZu zadržen policií lobbista a někdejší poradce premiéra Mirka Topolánka Marek Dalík. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová k tomu uvedla, že jeho zadržení souvisí s kauzou Pandur, při které si údajně měl říci o úplatek. ParlamentníListy.cz se v této souvislosti zeptaly poslanců, jak se na zatčení Topolánkovy šedé eminence dívají.

První ohlasy na zatčení Marka Dalíka: Patří ti to, dojiči státu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čtvrteční sněmovna byla ve znamení interpelací. Účast byla jak na zápasu okresního přeboru.

Marek Dalík, někdejší pravá ruka premiéra Mirka Topolánka, byl podle informací České televize zatčen policií. Jeho zatčení prý souvisí s vyšetřováním nákupu transportérů Pandur. Ten je všeobecně považován za jeden z nejkontroverznějších kroků Topolánkovy vlády.

„Mohu potvrdit, že jsme ho zadrželi. A že je to v souvislosti s případem vyšetřování nákupu transportérů Pandur. Víc to ale komentovat nebudeme,“ uvedla pro server iDNES.cz vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Vše k tématu Pandur ZDE

Na Dalíka prý ve své výpovědi upozornil šéf rakouské zbrojovky, který vypověděl, že po něm Dalík požadoval úplatek osmnáct milionů eur. Kontrakt nakonec byl uzavřen a Česká republika od firmy Steyr koupila 107 obrněnců za 14,4 miliardy korun.

V polovině července 2010 začal nákup obrněných transportérů Pandur vyšetřovat česko-rakouský policejní tým. Úkony trestního řízení byly zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Mezi podezřelými je i bývalý vicepremiér za ODS Martin Barták, který byl v té době prvním náměstkem ministryně obrany.

Korunním svědkem v kauze byl bývalý manažer rakouské zbrojovky Steyr Stephan Szücse, který vypustil informaci, že si lobbista Marek Dalík řekl o úplatek ve výši 18 milionů eur.

Nyní však byl podle informací serveru Aktuálně.cz Dalík obviněn z podvodu. Toho se měl dopustit tím, že slíbil za peníze pomoci v zakázce na Pandury, ačkoliv věděl, že slibované nemůže zařídit.Po poledni podle serveru Novinky.cz potvrdila i Vrchní státní zástupkyně Bradáčová, že Dalík byl obviněn z pokusu o podvod. 

Marek Dalík minulý rok oznámil, že se odstěhuje z České republiky a zvažuje, kde bude dále žít. Média již tehdy spekulovala, že důvodem může být snaha vyhnout se trestnímu stíhání kvůli Pandurům. Bylo totiž zřejmé, že jeho odjezd by vyšetřování velmi zkomplikoval. Podle informací MF DNES byl lobbista zatčen v noci na pondělí v Praze, když odcházel z restaurace SaSaZu.

Padni komu padni

„Věci veřejné vítají, že se konečně naplňuje hlavní priorita, se kterou šli do politiky, tedy vyšetřování ve stylu ´padni komu padni´ a hlavně vyvozování závěrů. Protože dokud nebylo vyměněno vedení protikorupční policie prezidentem Lessym, tak se údajně také vyšetřovalo, ale nikdy nic nevyšetřilo. Konečně jsme ty kroky nastartovaly,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda VV Radek John.

„Je vidět, že se opravdu jedná podle postupo ´padni komu padni´, protože před týdnem se začal šetřit problém se zenužíváním veřejných financí u TOP 09, před tím u ČSSD u Davida Ratha a teď u Pandurů u ODS. To bylo, proč jsme šli do politiky. Aby političtí dinosauři byli potrestáni. Všichni víme, že Dalík byl nejbližší spolupracovník Mirka Topolánka a je samozřejmě třeba se ptát na roli Mirka Topolánka,“ dodal John.

Poslanec Stanislav Huml, nyní za ČSSD, pro ParlamentníListy.cz sdělil: „Bylo na čase, ještě chybí Barták. Platí, že žádný strom neroste do nebe." Ještě radikálněji se vyjádřil jiný sociální demokrat, Jaroslav Foldyna: „Tato kauza ukazuje, že vedle asociální politiky je pro ODS a TOP 09 stát dojnou krávou."

"Myslím si, že by to nejvíce poškodilo pana Topolánka, ale ten nyní nekandiduje. Nejsem přesvědčen, že by to poškození směřovalo na nějakou konkrétní stranu spíše obecně politickou reprezentaci. Možná to trošku směřuje k ODS, ale vzhledem k tomu, že v té době byla ministryní obrany paní Parkanová, tak se ten úder tak nějak rozprostře. Pan Topolánek ani pan Dalík navíc nekandidují," řekl redakci senátor KDU-ČSL Jiří Čunek.

Dalík byl úzce provázán s ODS

Jejich kolega Antonín Seďa ocenil, že pro policii a vyšetřovací orgány platí zásada padni komu padni. „O propojení Marka Dalíka s kauzou Pandur si štěbetali vrabci na střeše. Každá kauza však poškozuje českou politiku jako celek,“ napsal poslanec ČSSD.

I sociálně demokratický senátor Miroslav Antl vyjádřil nad zatčením radost, a to úslovím „jen houšť, a větší kapky“. Kauza podle něj především poškodila české daňové poplatníky, kteří tyto podivné obchody musí platit. Jeho kolega ze senátorského klubu Zdeněk Škromach uvedl, že Dalík byl úzce provázaný s vedením ODS. Jinak by ale mělo být vše vyšetřováno padni komu padni.

Podle Petra Gazdíka z TOP 09 není příliš důležité, koho tato kauza politicky poškodí, protože podstatné je, že neexistuje žádná sorta „nedotknutelných“. Jeho spolustraník František Laudát se domnívá, že kauza poškodí pouze Dalíka s Topolánkem.Rovněž poslankyně Helena Langšádlová ocenila, že státní zastupitelství a policie konečně začaly pracovat.

Jiří Dolejš z KSČM uvedl, že celá kauza dokazuje, že na Ministerstvu obrany zdaleka nešlo jen o Vlastu Parkanovou a že Marek Dalík evidentně kromě premiéra Topolánka radil i jeho ministrům. „Veřejné zakázky jsou spolu s přeběhlíky stínem nad vládní sestavou tehdy i dnes,“ uvedl místopředseda KSČM.

Vít Bárta z Věcí veřejných vzkázal, že neví, koho věc poškozuje. „Ale vím, komu to pomáhá. A to je občan ČR,“ dodal véčkař.

Poslanec ČSSD Jiří Koskuba pro ParlamentníListy.cz označil Dalíkovo zatčení za zajímavou informaci, nad kterou bychom ovšem neměli jásat předčasně, ačkoliv Marek Dalík je nepochybně zajímavou postavou pravicové politiky. Nejdůležitější však podle něj je, jak byl celou kauzou poškozen český stát a jeho lid. „Skutečně pozadí však samozřejmě neznám. Kdyby ano, byl bych spokojený, bohatý muž kdesi v pozadí.“

Dále Koskuba uvedl, že nepochybně jde o prachy a boj politických mafií v souvislosti s blížícími se volbami. „O skutečné roli paní Bradáčové tak mohu jen spekulovat,“ dodává. Má prý strach, že se zde naplňuje přísloví „koho chleba jíš, toho píseň zpívej“.

Aleš Rádl z ODS si myslí, že podobný krok se dal očekávat i z toho, jak se v poslední době chovali Dalíkovi blízcí k současné vládě. Narížel tím na rebélii některých poslanců ODS, z nichž například Petr Tluchoř či Marek Šnajdr měli za vedení Dalíkova politického patrona Mirka Topolánka velmi silné pozice. Celá věc je podle něj kromě zatčeného Dalíka nepříjemná i pro všechny ty, jejichž jménem na všech těcch jednáních s cizími manažery mluvil. Upozornil rovněž, že Dalík neebyl nikdy nikam zvolen a veškerý jeho vliv se odvíjel od osobního vztahu s  premiérem Topolánkem, který o Dalíkovi prohlašoval, že s ním stojí a padá.

Ing. František Laudát

  • Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo, Lukáš Petřík

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…