Rebel Popelka: Chyba Havla, že dovolil knížeti reprezentovat nás v cizině

25.01.2013 12:55

Na víkendovém Velkém sněmu Holešovské výzvy zazněly opakovaně výroky k finalistům přímé volby prezidenta. I když lze zcela upřímně konstatovat, že nebyly přímo vstřícné ani pro jednoho z kandidátů, směrem ke Karlu Schwarzenbergovi zněly detailněji a intenzívněji. Proč? To vysvětlil ParlamentnímListům.cz Slávek Popelka – jeden z původních iniciátorů těchto protestních aktivit.

Rebel Popelka: Chyba Havla, že dovolil knížeti reprezentovat nás v cizině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Aktéři Holešovské výzvy svolali do Prahy sněm. Hlavním tématem bylo svržení vlády Petra Nečase

„Nejlepší by bylo tu volbu zrušit úplně,“ řekl hned v úvodu Slávek Popelka. Přitom i on na počátku přímé volby ohlašoval svoji kandidaturu. Podle něj je skandální, že se však v těchto dnech budou muset Češi rozhodovat mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem.

„Vždyť ten Schwarzenberg by naší zemi škodil! Je napojený na Rakušany a Němce – kdo ví, zda by nás nečekal návrat k c.k. monarchii. Intuitivně, spíš než rozumem, prostě vím, že tento kandidát není pro Českou republiku dobrý. Považuju za velkou chybu Václava Havla, že umožnil takovému člověku, jakým Schwarzenberg je, s takovými tendencemi, aby nás reprezentoval i v zahraničí. Vždyť on nás jako šéf diplomacie zaprodává, přitom neumí ani pořádně česky. To by se snad v jiné zemi nestalo, aby tam hrdý národ dovolil cizákovi ho reprezentovat,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Popelka, za minulého režimu politický vězeň a v současném systému aktivní bojovník proti vládě.

Podle něj, pokud by vyhrál volbu Karel Schwarzenberg, může to vyvolat snad opětovnou vlnu vlastenectví. „Český národ přece v minulosti už málem zanikl a jen kvůli pár jedincům se udržel. Nyní by se mohlo stát, že se dílo zkázy završí. Obávám se, že v lidech mohou však vzniknout i velmi negativní reakce na zvolení některého kandidáta – mohlo by to vést i k nějaké menší formě občanské války. Přitom, dle mého, je celá volba prezidenta skutečně nelegitimní, nelegitimní bude tedy i vítěz, který z ní vyjde,“ uzavřel Popelka.

Z přímé volby prý nevzejde legitimní hlava státu

Proč považuje za nelegitimní současnou přímou volbu prezidenta, vysvětlil nedávno v Půlnočním rozhovoru ParlamentníchListů.cz. „Vyhlásila ji totiž nelegitimní vláda. Není ani demokratická, protože pokud bylo stanoveno, že kandidát musí nasbírat 50 tisíc podpisů, byli automaticky vyřazení ze hry ti kandidáti, kteří nemají miliony na kampaň, na tým. To je nedemokratické. Proto dle mého i prezident, který bude zvolen, nemůže být pokládán za legitimní hlavu státu.“

Holešovská výzva po Velkém sněmu v sobotu 19. ledna, kterého se zúčastnil i senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta Tomio Okamura, Vít Bárta nebo Klára Samková, přijala i nových celkem 36 bodů, které si klade za cíl postupně prosazovat. Jedním z nich je například i posílení pravomocí prezidenta za předpokladu, že bude odvolatelný referendem.

V době, kdy i Popelka stál na startu toho, že by se vydal směrem do klání o pražský Hrad, sám prohlásil k poslání hlavy státu: „Prezident má především hájit zájmy své země a jejích obyvatel. Pokud se je někdo,  například politické strany snaží poškodit, musí veškerá korektnost jít stranou.“

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…