Šéf národní banky: Pozor na trubky, kterými odtečou naše peníze

08.12.2012 12:43

Bankovní unie, která se má příští týden schvalovat na summitu EU v Bruselu dělá vrásky guvernérovi České národní banky Miroslavu Singerovi. Podle něj Česká republika žádný "pomocný kruh" pro banky nepotřebuje a pouze by zbytečně nesla rizika.

Šéf národní banky: Pozor na trubky, kterými odtečou naše peníze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Miroslav Singer
reklama

"Bankovní unie je pokus eurozóny nějakým uspokojivým způsobem rozetnout začarovaný kruh mezi státy a bankami, který ohroženým zemím zvedá úroky z dluhopisů," vysvětluje v rozhovoru pro Lidové noviny fungování unie Singer. "To nutí státy rekapitalizovat banky, čímž dál rostou schodky, takže se znovu zvedají úroky z dluhopisů a dluhy se nakonec dostávají na neudržitelnou úroveň," dodává.

To rozděluje i Evropskou unii (EU) - jedni potřebují peníze, aby se ze začarovaného kruhu dostali a ti druzí naopak peníze rádi poskytnou, aby měli pocit, že mají nad rozpočtem kontrolu. Česká republika ale podle jeho slov nepořebuje v takové unii být a dokonce by jí členství mohlo uškodit. "Bankovní unii potřebuje eurozóna. Nepotřebuje ji Velká Británie, Švédsko ani Česká republika," tvrdí Singer. Unii sice nepotřebujeme, nekteré její pilíře se ale chystají pro celé společenství Evropské unie.

Eurozóna přežije, Draghi je jejím štěstím

"To platí u fondu na záchranu bank v době krizí i u společného pojištění vkladů. Země mimo eurozónu, které nechtějí sdílet rizika, by do toho neměly být zatahovány. Proč bych měl jít do rizika projektu eurozóny a navrtávat trubky, aby od nás mohly odtékat peníze?" ptá se guvernér. Eurozóna podle něj ale všechny krize ustojí. "V tuhle chvíli eurozóna žádný existenciální problém, který by se projevil řekněme v příštím kvartále, nemá. Myslím, že guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi je štěstím eurozóny," je Singer přesvědčený.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ane
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…