Skandál v pravoslavné církvi: Stopy vedou k VV i bývalým agentům StB

25.05.2013 18:48

Kauza vladyky Kryštofa, který byl křivě obviněný z porušení celibátu zřejmě kvůli restitucím, má další nečekaný vývoj. Nejvyšší autorita pravoslaví patriarcha Bartoloměj totiž v pátek v Brně přijal petici za návrat Kryštofa do všech funkcí. Stalo se tak i přes veškeré snahy tomu zabránit.

Skandál v pravoslavné církvi: Stopy vedou k VV i bývalým agentům StB
Foto: Hans Štembera
Popisek: Metropolita Kryštof

Celý případ navíc připomíná nedávné odhalení v Polsku, kdy se v archívech místní komunistické státní policie našly plány na diskreditaci papeže Jana Pavla II. Roli v kauze vladyky Kryštofa hraje také bývalý místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím a odsouzený lékař Jaroslav Barták.

Poté, kdy Kryštof - arcibiskup pražský a metropolita českých zemí a Slovenska – rezignoval kvůli křivému obvinění z porušování celibátu, vznikla petice požadující jeho návrat zpět do úřadu. Právě tato petice byla včera předána ekumenickému patriarchovi Bartolomějovi a jeho doprovodu v brněnské katedrále svatého Václava. Patriarcha petici přijal a krátce promluvil se zástupcem petičního výboru, a to i přes veškeré snahy tomu zabránit.

V Mikulčicích jen několik desítek věřících

Pod peticí za návrat vladyky do všech funkcí, která je k dispozici na adrese www.christofor.cz, je v tuto chvíli podepsáno na 3000 lidí. Petice stále pokračuje v obou formách, elektronicky na internetu a také na papírových arších, které jsou na uvedené adrese ke stažení. Sobotní cyrilometodějské bohoslužby v Mikulčicích na Hodonínsku přenášené v přímém přenosu Českou televizí se však zúčastnilo kromě zástupců vlády ČR, Jihomoravského kraje a čestných hostů jen několik desítek pravoslavných věřících, což může být pro patriarchu Bartoloměje dalším ukazatelem toho, že se v místní církvi děje něco podezřelého. Možná, že policistů a členů ochranky v civilu bylo přítomno víc než pravoslavných věřících.

Kdo zakázal účast vladykovi Kryštofovi?

Na sobotních oslavách v Mikulčicích vladyka Kryštof nebyl přítomen, přestože je naplánoval a připravil právě on, když byl ještě ve funkci. Marek Krupica, správce pražského arcibiskupství po vladykově rezignaci, ČTK řekl, že jeho účast si nepřeje sám Bartoloměj. Podle informací ParlamentníchListů.cz je však toto tvrzení v rozporu se slovy patriarchy, který měl ve skutečnosti prohlásit, že se jako host nebude vměšovat do interních záležitostí. Redakce proto v této souvislosti oslovila Marka Krupicu. Ten se však dosud k dané věci nevyjádřil. Náš zdroj také tvrdí, že podobný zákaz Kryštofovy účasti Krupica a biskup Jáchym několikrát vyslovovali při různých příležitostech již před návštěvou patriarchy.

ParlamentníListy.cz, které jako jediné nezávislé médium tuto kauzu nyní podrobně sledují, již upozornily na to, že za celým případem metropolity Kryštofa může být snaha získat kontrolu nad téměř 1,2 miliardami korun. Podle aktuálních informací jsou na bývalého pražského arcibiskupa připravována další účelová obvinění k jeho diskreditaci. Existují totiž jiná svědectví údajně dokazující jeho provinění. Konkrétní důkazy však pravoslavná církev předložit nechce. 

Anketa

Má vladyka Kryštof znovu stanout v čele církve?

74%
14%
hlasovalo: 7793 lidí

Tím je Kryštof ve zvláštní situaci, protože přestože původní obvinění jsou zřejmě neplatná, tak vlivem nových, ale nedokázaných obvinění, biskupové tvrdí, že Kryštof stále není kanonicky způsobilý, aby se vrátil do úřadu, ani aby se o svoje bývalé posty ucházel jako kandidát v nových volbách. Co si o tom myslí věřící, ukázal počet hlasů na petici a účast v Mikulčicích.

Příběh firmy, v níž byl společníkem i odsouzený Barták

Kromě nových svědectví údajně potvrzujících porušení celibátu, má jít i o finanční obvinění. Ještě předtím než byla televizi Nova poskytnuta lživá tvrzení o jeho několika milenkách, s nimiž měl mít děti, se Kryštof (Radim Pulec) rozhodl zrušit firmu Ikonostas s. r. o., která se zabývala správou majetku pravoslavné církve a ve které figuroval jako jednatel. Ke zrušení firmy, která je tak od 5. 3. 2013 v likvidaci, mělo dojít kvůli tomu, že budova v pražském Karlíně, v níž měl být církví zřízen diagnostický ústav pro válečné veterány, nebyla převedena z ministerstva vnitra, které objekt vlastní.

Ve firmě Ikonostas byl společníkem i lékař Jaroslav Barták, kterého nedávno soud poslal na 14 let do vězení za zneužívání asistentek. Kromě něj je s touto společností spojeno také jméno Tomáše Jarolíma, bývalého místopředsedy Věcí veřejných, který společně s Markem Krupicou kandidoval v krajských volbách v roce 2012 a který má být údajně pověřen likvidací firmy. Jarolím se měl podle důvěryhodného zdroje redakce s Kryštofem pohádat kvůli dalšímu směřování společnosti Ikonostas. „Jarolím si myslel, že si firmu nechají a že by ji použili pro restituce na nějaké projekty anebo firmu prodali. Kryštof nesouhlasil a tím proti sobě Jarolíma popudil. A Jarolím je teď připraven na Kryštofa vytáhnout další kompromitující materiály,“ řekl redakci zdroj, který si nepřál uvést své jméno.

Závazky a směnky v řádech desítek milionů?

Tomáš Jarolím ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz hovoří především o možných závazcích a směnkách v řádech několika desítek milionů korun zadlužujících církev. „Kryštof nikdy vlastně jasně neřekl ,,žádné směnky jsem nepodepsal“. Vyjádřil se jen v tom smyslu, že za směnky nikdy žádné miliony nedostal a že žádné směnky v účetnictví nejsou. Já předpokládám, že pokud tyto směnky existují, nejsou v účetnictví Ikonostasu, ale prozatím maximálně v podrozvahových evidencích.  Možná se objeví  zcela prozaicky a legálně až budou peníze, tedy při zinkasování církevních restitucí nebo při likvidaci společnosti. A tak nezbývá než čekat,“ uvedl Jarolím, který má velký zájem, aby se právě on stal likvidátorem společnosti. 

„V případě, že se informace ukáží jako nepotvrzené, budu muset v médiích vyjádřit svou omluvu,“ pokračuje Jarolím. A dodává: „V případě, že pravdivé budou, není bezesporu odhodlanější persona na jejich vyřešení a trestněprávní postupy než já. Možnost je i ta, že směnky sice existují, ale pod tlakem medializace a trestněprávní zodpovědnosti je nikdo neuplatní.“

Vladyka nemá mít možnost se očistit

Možná další blížící se nová obvinění už nyní dokazují, že skupina, která převzala moc nad vedením pravoslavné církve, je připravena nadále udělat cokoliv, aby se Kryštof nemohl vrátit. „Taktika přidávání nových a nových obvinění je především bojem o čas. Původní plán byl vše udělat rychle bez pozornosti médií a věřících na začátku dubna v době zahájení posvátného období velkého předvelikonočního půstu tak, aby v době patriarchovy návštěvy a jubilejních cyrilometodějských oslav bylo vše dokonáno, Kryštof zmizel ze světa a noví vůdci byli řádně zvoleni. Nyní jde o to, aby se Kryštof nikdy nemohl očistit," sdělil redakci nejmenovaný zdroj.

Souvislost s papežem Janem Pavlem II.

Případ odchodu metropolity Kryštofa nápadně připomíná nedávné odhalení v Polsku, kdy se v archívech místní komunistické státní policie našly plány na diskreditaci papeže Jana Pavla II. Z odtajněných záznamů vyplývá, že papeže nebylo možné kompromitovat přes alkohol či peníze, ale jen přes něžné pohlaví. Informoval o tom server Novinky.cz.

Najdou se také na pozadí našeho případu kompromitace mezi věřícími oblíbeného metropolity Kryštofa dnes již bývalí agenti československé StB? Jisté podezření se objevilo například ZDE

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Kupka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…