Slovenská herečka Vašáryová o volbách: Myslela jsem si, že jste dál než my

27.01.2013 22:13

V pořadu 168 hodin na ČT promluvily čtyři zahraniční osobnosti, které však sledují vývoj v České republice. Komentovaly tak prezidentské volby. Například podle Magdy Vašáryové zde vznikly příkopy, jaké jen tak nepůjdou zahrabat.

Slovenská herečka Vašáryová o volbách: Myslela jsem si, že jste dál než my
Foto: hns
Popisek: Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman, ilustrační koláž

„Můžu z mé zkušenosti říct, že takové příkopy, jaké tato volba vykopala, se zahrabávají velmi těžko. Možná po generaci,“ popisovala střet mezi voliči Karla Schwarzenberga a Miloše Zemana bývalá herečka Magda Vašáryová, která se v 90. letech začala věnovat politice.

„Všechny ty kostry vylézají a je to někdy až smutné to pozorovat, protože přes to všechno jsem si myslela, že jste trochu dále než my,“ porovnala Českou republiku se „svým“ Slovenskem. „Celý ten cíl, že si lidé konečně zvolí nepolitickou osobnost […], to se nestalo,“ zalitovala.

Do druhého kola přímé volby totiž postoupil kandidát TOP 09 a Zeman, který sice nasbíral potřebný počet podpisů od občanů, ale hodlá i nadále být členem Zemanovců.

Externista Českého rozhlasu David Vaughan ale situaci tak černě nevidí. „V dnešní Evropě to opravdu nehrozí, opravdu český národ není ohrožený,“ hovořil také o současném rozdělení národa na dva tábory. Zároveň však poznamenal: „Poznal jsem, že existuje v České republice velice roztříděná společnost, byl to skoro třídní boj.“

Pozastavil se i nad předvolební kampaní. „Je to úplně běžné a je to i legitimní,“ řekl na adresu Zemanova týmu, který v jednom záběru ČT popisoval, že lidé Schwarzenbergovi málo rozumí a na Zemanovi naopak zdůrazňují češství. „Mně osobně se to nelíbí, protože mi to přijde jako taková levná karta,“ dodal Vaughan.

Politolog Nicolas Maslowski, který vyučuje na Vysoké škole ekonomické, se také pozastavil nad kampaní. „Ty různé nacionalistické argumentace zkazily věcnou debatu,“ míní. Více by se raději dozvěděl o koncepcích sociální politiky obou kandidátů.

„Předpokládám, že většina Čechů ví, že za hranicemi nečekají sudetští Němci,“ usmíval se nad dalším bodem diskusí, který Schwarzenbergovi zřejmě ubral. „Měl jsem z toho dojem, že na to nebyl připravený, nebo nedostatečně,“ dodal.

„Tomáš Garrigue Masaryk měl manželku cizinku, která taky mluvila špatně česky,“ zastával se předsedy TOP 09 i polský novinář a historik Mariusz Surosz. Podle něj jsou ale právě skončené volby jen jakousi malou epizodou.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…