Slušovický šéf Čuba: Lidé jsou líní. Nechce se jim dělat a chtějí se mít dobře

02.12.2011 13:08 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Nízké výkupní ceny ničí tuzemské zemědělce. Proto je třeba vybudovat zcela nové zemědělství, v němž by hrály prim koncernové podniky, které by tlak silných globalizovaných firem ustály. Neustálé dotace navíc dělají z farmářů ovce. Systém produkce biopotravin nebudí důvěru. Uznávaný agronom František Čuba, přestože už mu je přes pětasedmdesát, má ve svém oboru stále co říci. V jedné ze svých odborných knih také popsal sto způsobů jak a v čem podnikat, aby vzrostly zisky.

Slušovický šéf Čuba: Lidé jsou líní. Nechce se jim dělat a chtějí se mít dobře
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Čuba

„Zemědělství je pořád dotováno, což nejvíc demoralizuje tuzemské zemědělce. Dostávají tolik, že se jim daří dobře a nesnaží se vést hospodářství lépe. Na druhou stranu závidí třeba francouzským kolegům, kteří mají ještě větší dotace, což v Evropě vytváří nerovnosti. Místo toho, aby vstřebávali nové poznatky a snažili se zvyšovat výnosy, hulákají zemědělci na náměstích a požadují ještě větší dotace," rozčiluje se bývalý šéf Agrokombinátu Slušovice a architekt tamního hospodářského zázraku za minulého režimu František Čuba. V této souvislosti hovoří o vytvoření nové koncepce zemědělství.

Proti minicenám koncerny

„Zemědělci prodávají své produkty za nízké ceny. Měli by se dostat na vyšší. A není pravda, že v cizině vyrábějí kvalitnější potraviny. Podobné sýry jako ve Francii, které se u nás prodávají draho, dokážeme vyrobit také. Přitom by se dala menší část prodat za podobné ceny a u zbytku výrobků cenu snížit tak, aby se dosáhlo trvale přijatelných cen," přemýšlí Čuba. Podobné úvahy jsou součástí jeho úvah o novém zemědělství, jehož koncepce by měla reflektovat změny v hospodářství a na mezinárodních trzích.

Současný, již hodně přežitý, koncept zemědělství vznikal v letech 1960 až 1975. Tedy zemědělství, které přineslo například kukuřičný, sušárenský anebo program výkrmu brojlerů. To vydrželo až do dnešních dnů. „Dnes, v globalizovaném světě, by se mělo zemědělství hodně změnit. Existují totiž silné mezinárodní firmy, s nimiž musí slabí zemědělci bojovat. Proto je třeba vytvořit i hodně silná zemědělská uskupení, která by dokázala vyjednat výhodnější ceny," vysvětluje. Základem nového zemědělství by tedy měl být koncernový podnik, který by sdružoval realizační podniky třeba na výrobu mléka, zeleniny či bioplynu, ale třeba i pojišťovnu nebo podnikovou banku. Tak teprve vznikne silný komplex.

Více k Františku Čubovi ZDE
Jezeďácké království Slušovice se rozpadlo. Šéfa Čubu ale uznává každý

Slušovický šéf Čuba: Komunisté se zase dostanou do vlády
Zbyněk Fiala: František Čuba- Nové zemědělství (2)

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…