Sněmovna odložila odeslání 350 miliard do Bruselu. Vláda neměla hlasy

09.05.2012 20:34 | Zprávy

Poslanci zatím neschválili vládní návrh na vyslovení souhlasu s ratifikací novely Lisabonské smlouvy ve vztahu k fungování ESM. Má jít o nový mechanismus stability pro členské státy EU, jejichž měnou je euro. Změna smlouvy má totiž umožnit vznik trvalého záchranného mechanismu eurozóny (ESM), do něhož budou členové eurozóny povinni vložit finanční vklady a záruky. Konkrétně jde o změnu článku 136 Lisabonské smlouvy.

Sněmovna odložila odeslání 350 miliard do Bruselu. Vláda neměla hlasy
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Jedná se o evropský dokument, který vláda předložila prostřednictvím ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Záchranný mechanismus by měl jasně definovat postup, jakým se bude pomáhat státům, které se ocitnou v ekonomické krizi podobné té v Řecku. Ke změně článku Lisabonské smlouvy, která vytvoření mechanismu umožní, daly již loni na jaře předběžný souhlas obě komory parlamentu. K nynější ratifikaci je potřebná ústavní většina v obou z nich. Senát již se změnou vyslovil souhlas.

Premiér Petr Nečas nakonec ale požádal o přeložení bodu, protože si nebyl jist dostatkem hlasů. Proti návrhu jsou totiž VV, KSČM a i několik poslanců z klubu ODS nechce pro návrh hlasovat. Podle informací ParlamentníchListů.cz minimálně poslanci Boris Šťastný, Jaroslav Plachý, Jan Florián. Dále Michal Doktor či Pavel Bém. Pro návrh je třeba totiž získat ústavní většinu.

"Jsem proti tomu, abychom dávali bianco šek na to, že v budoucnu vyplatíme několik set miliard do Bruselu. My jsme tu krizi nezpůsobili. Nevím, proč bychom za to měli platit. Platit na krachující státy eurozóny je jako vylévat peníze do kanálu. Nemůžu zodpovědně hlasovat pro další zadlužení našeho státu v okamžiku, kdy se od úst odtrhává našim důchodcům a dalším potřebným. Nemohu alibisticky říkat, že bych zadlužil naši zemi až v okamžiku, kdy vstoupí do eurozóny. Zavázali jsme se k rozpočtové odpovědnosti a je rozpočtově nezodpovědné zavázat budoucí generace k placení toho, k čemu je zavážeme my jenom kvůli tomu, abychom udělali radost Angele Merkelové a Bruselu," řekl ParlamentnímListům.cz poslanec Boris Šťastný.

Již dříve ParlamentnímListům.cz sdělili, že pro návrh ruku nezvednou, tito poslanci ODS: Radim Fiala, poslankyně Jana Černochová a Zdeňka Horníková, Pavel Svoboda či Aleš Rádl. Ale hovoří se i o Davidu Vodrážkovi, Davidu Šeichovi, Marku Šnajdrovi či Petru Tluchořovi.

ČSSD potrápila Nečase

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb, lp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…