Šokující svědectví: Veterán Tlustý se rozpovídal o Marku Dalíkovi

9. 10. 2012 16:26

Myslím si, že Marek Dalík byl skutečným šéfem ODS a Mirka Topolánka řídil, prohlásil bývalý šéf poslaneckého klubu ODS a exministr financí Vlastimil Tlustý o muži, který dnes čelí podezření z podvodu při nákupu obrněných transportérů Pandur a hrozí mu až deset let vězení. Tlustý proto nesouhlasí se slovy místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, že bájný poradce Topolánka nikdy neměl na vládu reálný vliv. „Jsem si jistý, že premiérovu politiku dělal Dalík, on rozhodoval o tom, kdo se čím v ODS stane,“ řekl ParlamentnímListům.cz.

Šokující svědectví: Veterán Tlustý se rozpovídal o Marku Dalíkovi
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Ekonom a exministr financí Vlastimil Tlustý
reklama

Dalík se jako pravá ruka bývalého předsedy ODS Mirka Topolánka objevil častěji v médiích až v roce 2004 v souvislosti s případem korupce poslance Unie svobody Zdeňka Kořistky, i když se oba muži znali od roku 1999, kdy se stal Topolánek senátorem za Ostravsko a Dalík začínal v oblasti public relations. Ale vliv i bohatství mladého lobbisty začalo růst, když se v roce 2006 stal Topolánek premiérem. Od té doby podle Tlustého přestala existovat politika a program ODS, všechno se začalo podřizovat lobbismu. „O všem rozhodoval Dalík, to bylo zjevné. Občas byl i na nejvyšších jednáních ODS, ale i když se jich přímo neúčastnil, vždycky byl někde nablízku. Bez něj se nic neodehrálo,“ tvrdí bývalý poslanec za ODS. Nakonec sám Mirek Topolánek napsal v sms zprávě svému příteli Dalíkovi, že s ním „stojí a padá“.

Vše k tématu zadržení Dalíka

Tlustý: Stal jsem se odstrašujícím příkladem v ODS

Právě Tlustý začal prý kritizovat, že se lobbismus stal hlavním programem strany, že ODS rezignovala na svoji politiku, a proto se stal nepohodlným. Podivné postavení Marka Dalíka, který stál mimo struktury ODS, ale přitom měl významný vliv na politickou strategii strany a později i vlády, vadilo v nejsilnější vládní straně téměř všem. „Vinu za tuto situaci nese i Petr Nečas a další členové nejvyššího vedení, kteří se tomu nepokusili zabránit. Neměli na to odvahu ani sílu,“ popisuje Tlustý. A když Dalík řídil ODS i manželství Mirka Topolánka, možná prý řídil i jeho milenky. Ostatně nebylo tajemstvím, že bývalá manželka Pavla Topolánková nemohla přijít Dalíkovi na jméno, protože ho obviňovala z podílu na krachu svého manželství.

ODS nemá program, osobnosti a ještě je prolezlá korupcí, říká Tlustý

„Dalík s Topolánkem a dalšími lidmi, jako byl šéf Úřadu vlády Jan Novák nebo bývalý novinář Martin Schmarz, stranu ovládli, já jsem skončil jako odstrašující příklad člověka, který se jim postavil. Je strašné, že ve straně, která hlásá individualismus, bylo tolik poslušných beránků,“ konstatuje bývalý člen ODS. Byl prý tehdy velmi zklamán tím, že orgány ODS, nejen grémium, ale i výkonná rada a krajské reprezentace strany nic nedělaly proti tomu, že Topolánek, Nečas, Langer zrušili program ODS, aniž by o tom strana hlasovala. „Topolánek prostě prohlásil, že se program v této ekonomické situaci nehodí, a začali plnit levicový program Miroslava Kalouska,“ kritizuje.

Vše k Vlastimilu Tlustému a Mirku Topolánkovi

Šlo prý o „vytlačení Václava Klause“ a převod ODS na stranu „pravdy a lásky“. A jak to dopadlo? „Skoro se jim to povedlo,“ prohlásil exposlanec. Podle Tlustého se ukazuje, že měl ve své kritice před lety pravdu, když říkal, že z ODS se stává strana „hvězdné pěchoty“, protože osobnosti zlikvidovali nebo samy odešly. „Dnes v ODS není program, nejsou osobnosti, a ještě je prolezlá korupcí,“ nešetří stranu, za kterou seděl léta v poslanecké lavici.

Krajské a senátní volby budou masakrem pro ODS

Bývalý ministr financí nevidí budoucnost ODS příliš růžově. Podle něj ODS kráčí do záhuby. „Nadcházející říjnové volby budou masakrem pro ODS. Odvažuji se předvídat, že se neobjeví ve vedení žádného kraje, ani v koalici. A pokud jde o senátní volby, jedinou šanci obhájit senátorské křeslo má Jaroslav Kubera, protože se vedení ODS také postavil. Ale ani to mu nemusí pomoci,“ soudí Tlustý.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Libuše Frantová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…