Tejc na Primě k povolebnímu vyjednávání: Nechceme zachraňovat ODS koalicemi

14.10.2012 11:55

V povolební Partii na TV Prima Family se utkal předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc, místopředseda ODS Jiří Pospíšil, který dokázal jako plzeňský krajský lídr zaznamenat jediné vítězství ODS, a telemostem ze Suché Lozi i Petr Gazdík, předseda poslanců TOP 09. Téma bylo jasné- výprask pravice v krajských volbách a možnosti dalšího vývoje na krajských úřadech.

Tejc na Primě k povolebnímu vyjednávání: Nechceme zachraňovat ODS koalicemi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jeroným Tejc
reklama

Podle Jeronýma Tejce jsou sociální demokraté jednoznačným vítězem krajských voleb a mají právo si vybírat, jakým způsobem budou v krajích prosazovat svůj program. „Ani vůči voličům by nebylo férové, abychom varovali před ODS a pak ji pomáhali do koalice, když má osm nebo deset procent,“ uvedl předseda poslanců ČSSD ke spekulacím o možnosti velké koalice s ODS. Sociální demokraté prý nechtějí být zachráncem neúspěšných ODS a TOP 09. Základ podle něj bude v tom, zda ODS bude ochotna plnit program ČSSD radostněji, než ostatní strany.

Podle Jiřího Pospíšila bude rozhodnutím ČSSD, zda chce vládnout s demokratickými stranami, nebo s komunisty. „Samozřejmě nechceme, aby Plzeňský kraj, který osvobodila americká armáda, a vždycky byl prozápadní, byl ovládán komunisty,“ uvedl ke konkrétnímu případu Plzeňského kraje. Ale za každou cenu prý koalici uzavírat nechce.

Za úspěch komunistů nemůžou sociální demokraté, ale asociální reformy

Tejc mu zopakoval , že za úspěch komunistů nemůže sociální demokracie, ale pravice, která prováděla asociální reformy a chovala se arogantně k lidem. Pospíšil připustil, že vládní strany musí provést určitou sebereflexi. „Není to o změně obsahu, ale musíme být schopni lidem vysvětlovat, proč jsou reformy nutné,“ myslí si bývalý ministr spravedlnosti.

Rovněž zavrhl výzvy ČSSD k vypsání předčasných voleb. ODS podle něj odmítá aktivními kroky přispět k tomu, aby se k moci dostali komunisté. „Kvůli aférám ČSSD je otázkou zda, příští volby vyhraje ČSSD, nebo KSČM,“ obává se Pospíšil.

„Právě proto by ty volby měly být co nejdříve, protože čím déle tu bude tato pravicová vláda, tím více preference komunistů porostou,“ namítl sociální demokrat.

Gazdík: Jsme připraveni vyjednávat se Zemanovci

Předseda poslanců TOP 09 STAN Petr Gazdík jako lídr krajské kandidátky komentoval především krajské volby ve Zlínském kraji. „V tuto chvíli ladíme společný postup k KDU- ČSL. Jsme připraveni vyjednávat i se Zemanovci,“ popsal aktuální situaci. Všechny strany by podle něj měly přispět k rozbití velké koalice ČSSD a ODS, která ve Zlínském kraji vládla deset let a získala podobu mocenského kartelu.

Mediální hodnocení nedělní Partie: Chyběly emoce

„Postrádal jsem emoce. To bych chtěl uvést na prvním místě," řekl k výše uvedené debatě pro ParlamentníListy.cz analytik Břetislav Polách.

"Ani jeden z přítomných pánů, Gazdík, Tejc a Pospíšil, nemají vlastně důvody být nestranní. TOPka je víceméně poraženou stranou, ČSSD vítězem a Jiří Pospíšil dovedl ODS ve svém kraji k malému zázraku. Ale pokud je posluchač pozorně poslouchal, bylo to celé takové bez jakýchkoli dojmů. A to mi přijde jako škoda. Na druhou stranu ale musím uznat, že politici za sebou musí mít hektické a vyčerpávající období, a tím pádem mají svým způsobem právo odpočívat. Ale to, že vlastně nikdo neřekl, jsem dobrý, jsme špatní, mně v nedělní Partii chybělo," uvedl analytik.

"Nejvíce mě svým přístupem potěšil Jiří Pospíšil, Jeroným Tejc byl spíše neutrální a šéf poslaneckého klubu TOP 09 Gazdík byl takový, jako vždy. Jemu osobně příliš nevěřím a jeho mediální vystupování mi připadá jako maska," doplnil ještě závěrem pro ParlamentníListy.cz Polách.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…