To bude frmol. Tělesně postižení chystají naschvál úřadům práce

30.12.2011 8:23 dop.

Od pondělí už bude platit reforma ministerstva práce a sociálních věcí, podle níž si budou lidé chodit pro sociální dávky nově na úřady práce. Panují obavy, že na tak zásadní změnu nejsou úředníci připraveni a nápor uchazečů nezvládnou. K očekávanému kolapsu poboček přispěje podle MF Dnes i protest stovek tělesně postižených lidí.

To bude frmol. Tělesně postižení chystají naschvál úřadům práce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

Se začátkem nového roku začíná platit reforma ministerstva práce a sociálních věcí, podle níž se pro sociální dávky bude od pondělí chodit na úřady práce. Změna se týká dávek pomoci v hmotné nouzi, dávek pro zdravotně postižené a příspěvku na péči. Už nyní se na úřadech práce vyřizuje například rodičovská.

Panují proto obavy, že úředníci nejsou na tak zásadní změny připraveni a nápor uchazečů nezvládnou. K očekávanému kolapsu poboček přispěje podle MF Dnes i protest stovek tělesně postižených lidí. V otevřeném dopise je k němu vyzval předseda Národní rady osob se zdravotním pojištěním Václav Krása, který doporučil, aby ve středu 4. ledna společně navštívili úřady práce a podali žádost o příspěvek na mobilitu.

Rozjede se i posílání na veřejné práce

Půjde o protest proti byrokracii, která se navzdory slovům ministra práce Jaromíra Drábka rozrůstá. Krása žádal odložení účinnosti zákona o půl roku, což by ocenili i úředníci, kteří měli na změnu systému a zaškolení pouhý měsíc. Ministr Drábek je však přesvědčen, že školení bylo dostatečné a systém bude fungovat.

Sociální reforma však nekončí změnou místa, kde lidé dostanou dávky. Nově schválený zákon také uvádí, že po dvou měsících v evidenci na úřadě práce může úředník poslat nezaměstnaného člověka vykonávat veřejnou službu, která je neplacená a je možné ji vykonávat až dvacet hodin týdně. Pokud to někdo odmítne, bude vyškrtnut z evidence úřadu práce – a tedy ze systému dávek – na půl roku.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Jaký je zájem o kandidaturu za KSČM?

Paní předsedkyně, co říkáte na to, že řada vašich bývalých zástupců nyní raději kandiduje za nezávislé apod. než za KSČM?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…