Univerzitní šéf o mládeži, která chce jen sedět na židli, i protestech proti KSČM

08.04.2013 16:20 | Zprávy

ROZHOVOR Proč klesla úroveň škol, jak vidí komunisty v čele kraje, jak by se zachoval, kdyby jeho pedagogický sbor brojil proti politikům, nebo proč zvedá ruku pro školné a na „své“ škole přijímá bez zkoušek, prozradil Josef Švec, ředitel studijního střediska Vysoké školy finanční a správní v Mostě, který je zároveň jednatelem odborné sekce vzdělávání tamní hospodářské komory. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz mluví také o zazdění jedné z nejzásadnějších šancí na nezbytné změny v republice, jejímiž představiteli jsou lidé znechuceni.

Univerzitní šéf o mládeži, která chce jen sedět na židli, i protestech proti KSČM
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Josef Švec

Je podle vás mladá generace ze severu nadějná nebo na učení kašle? Vnímáte rozdíl úrovně maturantů dnes a před dvěma dekádami?

Je pravda, že v procentu vysokoškolsky vzdělaných obyvatel je Ústecký kraj v rámci České republice na předposlední příčce. Za ním je už jen kraj Karlovarský. Ale žiju zde už třicet let a nemyslím si, že by se situace nějak výrazně posunula negativním směrem, co se týče struktury populace a studijních předpokladů mladé generace. Na vině je spíše stávající přebujelá síť škol a je to samotné školství, co se vyvíjí negativně. Kapacita škol, jejichž počet výrazně přesahuje potřebu a počet žáků, a celý systém má onen ne příliš pozitivní vliv, kam žáci a studenti směřují. Školy se snaží přijmout co nejvíce žáků díky normativnímu financování. Tak vzniká boj o ´duše´, protože školy si svým naplněním zajišťují budoucnost – co žák, to určitá suma do rozpočtu. Už dávno na naprosté většině škol neplatí výběr a přijme se, kdo dá přihlášku.

Pak z toho vznikají situace, kdy s takovým vzorkem populace není možné docílit stejných výsledků, jako před dvaceti třiceti lety, a logicky jde úroveň poskytovaného vzdělávání dolů. Tedy - úroveň žáků nevnímám příliš odlišnou, není to o poklesu studijních předpokladů. Ale směrem dolů šly nároky škol. A to na všech typech škol bez rozdílu – není to tak, že by odborné školy dohnaly gymnázia a podobně. V průměru pak v dané třídě, kde se sejdou žáci na různé úrovni, nelze naučit tolik jako dřív, kdy existoval výběr. To je hlavní faktor. Ti hůře vzdělavatelní se dnes dostávají do stejné škatulky s nadanými, takže kantor pak musí svůj výklad a hodnocení přizpůsobit průměru. No a my to pak výsledky sklízíme na vysokých školách!

Takže mezery ve vzdělání oproti situaci před deseti dvaceti pak tedy stejně vnímáte?

Absolventi středních škol mají obrovské mezery. V matematice, v jazycích, leckdy se s nimi začíná téměř od začátku. A pokles kvality se tím projevuje i na vysokých školách. A to je velká škoda. Populační křivka je navíc bohužel taková, jaká je: početně slabší ročníky se nyní dostávají na vysoké školy, které se pomalu dostávají do podobné situace jako školy střední.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…