Vladyka Kryštof hájí sebe i pravoslavnou církev: Miliony za podepsání směnek fakt nemám

10.02.2013 15:25 | Zprávy

ROZHOVOR Metropolita Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku, vladyka Kryštof, se ohradil proti nařčením, která vůči církvi před několika měsíci publikoval politik VV Tomáš Jarolím. Církev má prý peníze v pořádku, a proto vladyka Kryštof celou věc podrobně vysvětlil.

Vladyka Kryštof hájí sebe i pravoslavnou církev: Miliony za podepsání směnek fakt nemám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Metropolita Kryštof

Můžete nejdříve obecně promluvit o těch tvrzeních a obviněních, která Tomáš Jarolím na adresu pravoslavné církve směřoval?
Nejhorší z toho je, že jsem údajně já získal desetimiliony nebo několik desítek milionů za to, že jsem podepsal nějak směnky. To není pravda. Já jsem žádné směnky nepodepsal a ani jsem podepsat nemohl, i kdybych chtěl. A já jsem rozhodně nechtěl. Každopádně ale jak říkám, i kdybych chtěl, nešlo by to.

Zásada Ikonostasu v té sestavě, v jaké je, byla, že všichni tři účastníci, to znamená Dr. Fencl, Dr. Barták a pravoslavná církev mnou zastoupená, budou veškeré úkony činit společně. Že na všech platných dokladech musí být všechny tři podpisy a musí valná hromada postup schválit.

Změny ve firmě Ikonostas jsme přijali proto, že jsme připravovali hospic pro veterány z Kosova a dalších míst, cítili jsme potřebu rozvinout humanitární pomoc pro tyto lidi. S tím byla spojená snaha otevřít diagnostické centrum. Tam je ale potřeba kardiolog a internista. Kardiolog měl být doktor Jaroslav Barták a internista doktor František Fencl. Celé to měla zastřešovat pravoslavná církev.

Vytipovali jsme pro to místo v Praze 8 a idea byla taková, že to bude otevřené i pro občany Prahy 8 a pro širokou veřejnost. Z těchto důvodů musela být společnost Ikonostas tak upravena, aby tam šlo přijímat prostředky, a aby tam byli dva lékařští odborníci, kteří jsou k tomu nutní. Církev to měla zastřešit, dát to know how, sehnat pozemek a získat finanční prostředky pro zařízení jednak hospice a jednak diagnostického střediska.

  • Tvrzení Tomáše Jarolíme čtěte ZDE

Projekt hospice a diagnostického střediska ale nakonec realizován nebyl…
Najednou se stalo, že člověk, který nám nabízel pomoc při získání grantu Evropské unie, s námi přestal spolupracovat, odcestoval, a my jsme už neměli žádnou možnost to řešit. Pak jsme přišli i o nabízený pozemek v Karlíně. Ten patřil české armádě, která nám původně nabídla bezúplatný převod. Ale postupně se proti tomu postavil Miroslav Kalousek, na ministerstvu obrany se změnilo vedení a Vlasta Parkanová měla najednou jiný názor než její předchůdci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…