Samková se nejvíce pozastavuje nad tím, že i když šlo o poslance, a měl tedy poslaneckou imunitu, soudce odposlechy povolil. Přestože advokátka přiznává, že jsou poslanecké imunity v mnoha případech zneužívány, nechápe, jak je něco takového bez souhlasu sněmovny vůbec možné. „Jsem přesvědčena, že odposlechy jakéhokoli poslance jsou protiústavní,“ říká Samková v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny. Řešením by tak mohlo být zrušení poslaneckých imunit, tvrdí.
Vysvětluje své tvrzení tím, že kdyby primárně policie odposlouchávala někoho jiného, komu by Rath o úplatcích v telefonu říkal, tak by to bylo právně v pořádku. Odposlech exhejtmana by totiž byl vedlejší produkt.
Odposloucháváni jsou všichni hejtmani
Pokud totiž postupujeme protiprávně, porušujeme ústavně zaručené právo na spravedlivý proces. Na právu totiž záleží nejvíce, je to základní kámen naší společnosti. „Považuji téměř za jisté, že nyní jsou odposloucháváni všichni hejtmani. Všechny kraje čerpají velké eurodotace. V severních Čechách je hejtmanka Vaňhová odposlouchávána zcela jistě,“ míní Samková.
I když Ratha advokátka obhajovat nebude, zajímalo by ji, proč má celou záležitost na starost státní zastupitelství v Ústí nad Labem. Labskoústecká státní zástupkyně Bradáčová údajně tvrdí, že na ni kauzu Rath a spol. delegoval nejvyšší právní státní zástupce Zeman. „To je úplně stejný princip jako u Čunka. Princip stejně chybný a nebezpečný,“ reaguje v rozhovoru Samková. V Čunkově případu šlo totiž o to, aby byl zameten pod koberec.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno