Vyhozený šéf chebské TOP 09 promluvil o zákulisních praktikách ve straně

13.11.2011 5:52

Redakci ParlamentníchListů.cz oslovil předseda chebské buňky TOP 09 Jan Kopička, kterého Výkonný výbor letos v létě vyloučil za kritiku stranických poměrů. A ten se oteveřeně svěřil se špatnými zkušenosti, které s vnitřními poměry ve straně Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska má.

Vyhozený šéf chebské TOP 09 promluvil o zákulisních praktikách ve straně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sněm TOP 09 v Hradci Králové
reklama

Jako oficiální důvod pro Kopičkovo vyloučení uvedl Výkonný výbor fakt, že chebské sdružení mělo sponzorovanou kampaň před zastupitelskými volbami občanským sdružením, které si samo založilo. „Ano, je to tak, ale rozhodně to není nepřehledné financování, jak stojí v rozhodnutí. Celkem se jednalo o 63 tisíc korun, které věnovali členové chebské TOP 09 na vlastní, opakuji vlastní kampaň, a to s naprosto dokonalou evidencí," uvedl pro ParlamentníListy.cz Kopička a jako důkaz předal redakci účetnictví s tím související.

Podle něj mělo vedení TOP 09 problém v tom, že peníze nešly přes hlavní stranickou kasu, jelikož si z každé sumy strhává 10 procent marži, což podle Kopičky stojí i v metodickém pokynu TOP 09.

"Mám připravený i právní posudek, který dokládá, že tento způsob sponzorování, tedy přes občanské sdružení, je v pořádku," argumentuje Kopička.

Právní analýzu chtěl předseda chebské TOP 09 předložit i na zasedání výkonného výboru, kde se jednalo o jeho vyloučení, nakonec k tomu však nedošlo, jelikož mu nikdo nedal prostor. "Čekal jsem dvě hodiny ve sněmovně a nikdo mě nepozval k obhajobě, pak vyšel pan generální sekretář Pavel Severa a sdělil mi, že jsem byl vyloučen," vysvětluje ParlamentnímListům.cz Kopička a pokračuje v kritice poměrů. "U TOP 09 je to asi zvykem jednat o někom bez něho. K jednání krajské revizní komise, která mé vyloučení navrhla, mne také nepozvali," dodává vyloučený předseda.

Kopičkovo alibi

Podle Pavla Severy se Kopička objevil až několik minut po skončení jednání výkonného výboru. "V průběhu jednání výkonného výboru mu bylo voláno na jeho mobilní telefon a bohužel telefon nebyl dostupný. Pan Kopička následně vysvětloval, že někde pil kafe, kde nebyl signál. Bohužel nebylo naší vinou, že pan Kopička na jednání, na které byl pozván, nepřišel," argumentuje pro ParlamentníListy.cz Severa. Exšéf chebské stranické buňky má ale prý svědky.

"Asistent poslance Rudolfa Chlada (TOP 09) dvakrát volal panu Severovi (Severa popírá) a sděloval mu, že sedíme u poslance Chlada v kanceláři a čekáme jen na přizvání," hájí se Kopička. Jeho alibi redakci potvrdil i sám Chlad, přestože ten den, kdy zasedal výkonný výbor se konalo souběžně jednání sněmovny. „Nemůžeme se rozdvojit, proto také mnozí chyběli na zasedání výboru, už jsem to v minulosti kritizoval, ale pan Kopička byl u mne, opravdu nevím důvod, proč ho nepozvali," oznámil ParlamentnímListům.cz Chlad.

Jednání "o něm bez něj" však vůbec nemělo proběhnout. Odporuje to totiž stranickým stanovám TOP 09 - konkrétně článku 4 písmeno f, který říká: "člen má právo účastnit se zasedání stranických orgánů, jestliže se rozhoduje o jeho činnosti nebo chování."

Nikdo nereagoval

Kopička poslal už v červnu tři doporučené dopisy předsedovi strany Karlu Schwarzenbergovi, 1. místopředsedovi Miroslavu Kalouskovi, který má personální otázky strany na starosti, a smírčí soudkyni TOP 09 Lucii Krausové. Dodnes, po čtyřech měsících, mu však nepřišla odpověď od nikoho z adresátů.

"Pana Kalouska jsem žádal o schůzku, poslal mu dopis - bez odezvy," konstatuje Kopička. Ministr Kalousek nereagoval ani na dotaz ParlamentníchListů.cz.

Kopie dodejky

Pod pokličkou?

Důvod Kopičkova vyloučení je prý úplně jiný. Sám předseda chebské organizace říká, že za tím stojí intervence předsedy karlovarské TOP 09 Josefa Malého. "Kritizoval jsem, že se na zasedáních TOP 09 neprobíraly klíčové otázky české politiky - Pandury, CASA, Michálek, Rampula, hazard, ekologická superzakázka a další. Místo toho se jen řešilo kdo s kým proti komu, a to jsem otevřeně napadal, proto jsem se stal nepohodlným," odhaduje důvod svého vyloučení pro ParlamentníListy.cz Kopička.Josef Malý nejdále od objektivu. Foto při příležitosti návštěvy ministra Kalouska v KV 

Foto při příležitosti sněmu TOP 09 Karlovarského krajeVazba

Blízkost vztahu mezi Kalouskem a Malým dokládá Kopička fotografiemi (výše), ale i informacemi, které si redakce ověřila. Ministerstvo financí odpustilo dluh ve výši 22 milionů korun městu Nová Role, kde Malý figuruje jako neformální poradce starosty. "Je to tak. Nesplnili jsme podmínky dotace na turistické centrum, čímž došlo k porušení rozpočtové kázně. Měli jsme vracet 22 milionů, ale nakonec vracíme jen 200 tisíc. Pan Malý se s našim panem starostou Heřmanem občas poradí, ale nic oficiálního. Telefon na sebe prostě mají," sdělil ParlamentnímListům.cz tajemník města Vladimír Dicá.

Jak Malý, tak Kalousek vystudovali VŠCHT. Politická dráha Malého s přestupy i názory navíc kopíruje tu Kalouskovu do nejmenších zákrut. Což sám Malý nepopírá. "K dnešnímu dni v KDU-ČSL končím z podobných důvodů, jaké uvedl Kalousek. Nechci ale působit destruktivně a nikoho k odchodu od lidovců nepřemlouvám. Je to moje osobní rozhodnutí," řekl v roce 2009 Karlovarskému deníku Malý.

Ztracené Ideály

Kopičku přivedla do TOP 09 osobnost Karla Schwarzenberga a opakovaná setkání s doktorem Romanem Šmuclerem. „To byl důvod, abych zaplatil členský příspěvek a stal se členem strany. Vysoké pracovní nasazení pana Šmuclera a jeho ochota mluvit na jakékoliv téma bylo to, co mne ujistilo, že jsem neudělal chybu," vzpomíná Kopička. Jejich politické kariéry se také v lecčems podobají.

Šmucler oficiálně odešel z pozice lídra kandidátky TOP 09 kvůli pracovnímu vytížení, po čase však na svém blogu uvedl trochu jiné důvody. „Musím souhlasit s vedením TOP 09, že bylo prozíravé se lidí jako jsem já včas zbavit. Potřebují pevnou hlasovací mašinérii a já bych si to příliš bral," uvedl Šmucler v souvislosti s kritikou při hlasování o důvěře vládě.

„Kdybych byl příští týden u hlasování o nedůvěře vládě, žádal bych jasné kroky policie a státního zastupitelství ve vyšetření aféry Drobil, jinak bych důvěru nedal," ukončil Šmucler.


Čtěte také:


Ilustrační foto: hns


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Pavel Kozdera
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…