Vývoj korupce: V Evropě pokles, není co krást. Ne však v Čechách...

08.04.2013 14:29

Dluhová krize v eurozóně omezila korupci ve státním sektoru postižených zemí jako Itálie, Španělsko a Portugalsko. Podle německého deníku Die Welt to konstatuje studie berlínského institutu, kterou dostanou tento týden na stůl poslanci Evropského parlamentu. Pozitivní dopady krize se podle ní neprojevily jen v Řecku, které výzkumníci zařadili do skupiny zemí EU nejvíce náchylných ke korupci. Tam podle nich patří i Česko.

Vývoj korupce: V Evropě pokles, není co krást. Ne však v Čechách...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

České republice studie vytýká přílišnou byrokratičnost v kombinaci s velkým množstvím prostředků, s nimiž je možné volně nakládat, což ztěžuje justiční i veřejnou finanční kontrolu. Společně s Poláky jsou na tom Češi podle ní v této skupině nejlépe a blíží se situaci na Slovensku a v Maďarsku, které autoři zařadili do vyšších z celkem čtyř skupin.

Příležitosti pro korupci vyschly

Podle zjištění výzkumného týmu z Hertie School of Governance se nedostatek peněz v důsledku krize promítl ve většině jihoevropských států do větší čistoty při zadávání veřejných zakázek. "Krize v těchto zemích zafungovala jako velká síla, neboť zdroje a příležitosti pro korupci vyschly," uvádí studie.

Důvody autoři pod vedením politoložky Aliny Mungiuové-Pippidiové vidí v politice rozpočtových úspor. "Když je příležitost rozdávat státní peníze podle svého, korupci to podporuje," tvrdí výzkumníci. Úsporná politika podle nich sehrála pozitivní roli v celé EU, neboť se zmenšily sumy, které mohli politici z vlastní vůle a často i bez ohledu na evropská pravidla o vypisování veřejných zakázek rozdávat.

Žádný z nových členů EU se nedostal mezi nejméně korupční státy

Za státy nejméně náchylné ke korupci studie označuje Německo, Francii, Británii, Irsko, země Beneluxu a Skandinávie, Rakousko a Maltu. "Vyjma Malty se do první skupiny nedostal žádný z nových členů EU," upozornil berlínský institut.

Unijní nováčky většinou zařadil do poslední skupiny států nejvíce ohrožených korupcí. Mezi ty podle německých odborníků patří Česko, Polsko, Bulharsko, Rumunsko, Lotyšsko a Řecko. "Řecko spojuje vysokou byrokratickou zátěž a malou transparentnost se špatnými výsledky při společenském a právním omezování korupce," konstatuje studie.

Musí se striktně dodržovat pravidla pro veřejné soutěže

Ke zlepšení situace se doporučuje striktní dodržování unijních pravidel pro veřejné soutěže a přísněji kontrolovat vlády členských zemí. V jednotlivých státech pak snižovat byrokratickou zátěž. "Existují doklady o tom, že země dosáhly snadno dobrých výsledků tak, že se zaměřily na reformu správy," tvrdí autoři a doporučují liberalizovat obchod, sjednotit schvalovací procesy a zajistit průhlednost u státních výdajů.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…