Zamyšlení Kubery a Koskuby: O dárku k MDŽ pro Peake i o másle na hlavách oranžových

09.02.2013 7:20

TÝDEN S KUBEROU A KOSKUBOU Dva muži, dva politici - ovšem z opačného politického spektra. Poslanec ČSSD Jiří Koskuba a senátor ODS Jaroslav Kubera ve svém pravidelném komentáři událostí uplynulých dnů pro ParlamentníListy.cz představují své názory o plánovaném monitorovacím systému Evropské unie (INDECT), o vyhlídkách ODS i o tom, proč se Miloš Zeman odmítl sejít s Karolínou Peake (Lidem).

Zamyšlení Kubery a Koskuby: O dárku k MDŽ pro Peake i o másle na hlavách oranžových
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační koláž
reklama

INDECT je inteligentní informační systém Evropské unie, který podporuje vyhledávání a detekci lidí a předmětů. Jeho cílem je dle dostupných informací bezpečnost obyvatel v městském prostředí. Pracovat se na něm začalo v roce 2009, dokončený má být letos - v roce 2013.  Máme se ho bát nebo se dá očekávat, že jde jen o chybnou komunikaci?

„Považuji za slušné přiznat, že o INDECTu nic moc nevím. Považoval jsem vše toliko za akademický evropský projekt. Některé nové informace jsou pro mne proto poněkud překvapivé. Zarážející. Ale zatím neznám nic konkrétního, oficiálního,“ uvedl nejprve Jiří Koskuba.

Připustil, že po zkušenostech se smlouvou ACTA už však vidí, že člověk musí být opatrný.

„A že je také pro politika populární - tedy i nejlepší - vyslovit se hned a razantně proti. Ale bylo by to z mé strany toliko populistické. Svůj definitivní názor si budu moci vytvořit až poté, kdy se s uvedeným problémem blíže seznámím. A bude-li na to vůbec stačit má odbornost. Znovu připomínám: to, že se člověk stane zákonodárcem ještě neznamená, že rozumí všemu. Alespoň já to přiznávám. Je proto velmi důležité kdy, kým a jak jsme informováni. Bohužel, právě v tomto směru není vše až tak křišťálově čisté. Žijeme v dost divné době. Máme sice pocit svobody, ale přitom moderní technologie umožňují šmírování více, než kdy bylo vůbec možné. Bohužel, již nejen ze strany státu. Měli bychom si to přiznat. O INDECTu se začalo alespoň mluvit. Obávám se však, že ještě daleko nebezpečnější je to, o čem vůbec nevíme. Jak veřejnost, tak média i my, politici,“ pokračoval dál v tomto tématu poslanec Koskuba.

Nedělá si iluze, že existují lidé, kteří dokáží již nyní technologie řádně využít

Podle něj by si lidé neměli dělat proto žádné iluze. „Velký bratr již dávno existuje. Pohleďte jenom kolem sebe. Jak většina lidí stále něco ťuká do svých chytrých mobilů. Jak se oháníme různými čipovými kartičkami. Procházíme bezpečnostními rámy, scannery. Internet postupně nahrazuje poštu, banky, úřady, obchody, burzy atd. Všude se připojujeme, všude se registrujeme. Milióny lidí na facebooku na sebe vykecají i věci, které mne jako konzervativně založeného člověka až šokují. Taková je prostě doba. Musím se přiznat, že dosud nechápu, díky jakým pidimužíkům vůbec můj mobil či notebook fungují a odkud se v něm vzali. Přes to si nedělám iluze, že tu jsou lidé, kteří to nejen vědí, ale umí i využít. Je to děsivé, ale je to tak. A pochybuji, že tomu jde vůbec nějak účelně zabránit. Je mi líto,“ uzavřel komentář prvního tématu pro ParlamentníListy.cz Koskuba.

Kubera: Zatím jsem o INDECTu neslyšel, ale začnu zjišťovat

V rozpacích po vznesení první otázky zůstal nečekaně i senátor ODS Jaroslav Kubera. „Bohužel, ten projekt vůbec neznám, nicméně pokud je pravda, že by v sobě zahrnoval monitorování a propojoval by údaje o nás, bylo by to naprosto šílené,“ reagoval s tím, že se určitě zaměří co nejdříve na to, aby další informace získal. Podle něj by si při kritice toho, co se může připravovat, měli sáhnout do svědomí i lidé, kteří mají potřebu neustále něco regulovat – což znamená, že se před tím musí zajímat či disponovat nějakými konkrétními daty a údaji o tom,  čem se momentálně snahy o regulaci objevují.

„Většinou jde vždy hlavně o kšefty, protože i když máme na letištích detekční rámy a různé scannery, stejně to  různá individua zcela neodradí, aby občas něco nekalého provezla nebo se pokusila. A ani kamerové systémy, které mají také občany chránit, kriminalitu na ulicích nijak výrazně nesnížily,“ uzavřel první téma Kubera.

Kvůli LIDEM by se měly konat předčasné volby, řekl Zeman…

Bezprostředně po zvolení Miloše Zemana budoucí hlavou státu prohlásil, že nynější vláda se opírá o stranu LIDEM, kterou nikdo nevolil, a proto by se měly co nejdříve konat předčasné volby. Odmítl se se zástupci této strany proto i setkat – a to včetně Karolíny Peake. Ta se přitom nechala slyšet, že si ráda s nastupujícím prezidentem některé záležitosti vyříká.

“Nevím, na co paní Peake u pana Zemana sázela. Zatím jsem přesvědčen, že vždy sází toliko na svůj vlastní prospěch, svou kariéru, mylný pocit přechodné důležitosti. A to za každou cenu.  Včetně obětování vlastní pověsti. Přístup k ní budoucího pana prezidenta proto plně chápu a sdílím. Jistě ani vás to nepřekvapí, ale v mém okolí i mimo parlamentní zdi jsem na tuto záležitost žádnou reakci nezaznamenal. Obávám se totiž, že paní Peake již nikoho nezajímá. Snad jen v tom, kdy se její trapné  politické působení stane minulostí. Pochopitelně hodnou naprostého zapomnění. Netřeba jistě vysvětlovat proč. Je proto logické, že stejný přístup k ní zvolil pan Zeman. Jistě i jeho odpůrci uznají, že je schopnou vůdčí osobností a pragmatik. S panem premiérem se setkal neprodleně. Proč by si však měl něco vyříkávat s jeho služebnou? Ne, nemyslím to urážlivě, ale předvánoční anabáze paní Karolíny jednoznačně ukázala, že jiná funkce jí ve skutečnosti nepřísluší. Ona to ví. Jinak by její přechodná zhrzenost tak rychle nezmizela,“ konstatoval Koskuba.

Kubera: Strana Lidem neprošla volbami, stejně jako někteří senátoři SPOZ

Senátor Jaroslav Kubera nejprve zdůraznil to, že každý prezident má volnou ruku v tom, s kým se bude chtít setkat a s kým ne. Nikdo mu to nemůže nařídit a skutečně s nějakou stranou či osobou tudíž jednat nemusí. Přesto si nedpustil menší rýpnutí.

„No pokud pan Zeman argumentuje tím, že stranu Lidem si občané řádně nezvolili, určitě si je vědomý také toho, že někteří senátoři za SPOZ sedí v Senátu, i když za tuto stranu zvolení nebyli – většinou je lidé volili jako sociální demokraty. V každém případě to, že nyní s někým nejedná, není nic definitivního, uvidíme, jak se k tomu postaví po tom 8. březnu, kdy bude již oficiálním inaugurovaným prezidentem. Možná dá Karolíně Peake dárek k MDŽ a svůj postoj k ní změní,“ řekl ParlamentnímListům.cz Kubera.

Zvoní pravici umíráček?

Průzkumy veřejného mínění ukázaly v tomto týdnu na další propad ODS. Znamená to, že v Česku zvoní pravici umíráček?

„I kdyby končila ODS, konec pravice to znamenat nebude – přišla by jiná strana. I ona by se však s velkou pravděpodobností musela vyrovnávat s potížemi, které s sebou přináší to, že se momentálně nenacházíme v hospodářském růstu. Když se lidem daří, uvažují více pravicověji,“ uvedl senátor Kubera. Podle něj krize způsobuje to, že lidé, který se nedaří, hledají někoho, kdo jim vysvětlí, že to není jejich vina a nabídne jim třeba i populistické řešení. Když by bylo lidem lépe, nehledali by viníka v pravici a její politice – jenže to se ovšem příliš ovlivnit nedá, přihlédneme-li k tomu, že se hospodářským růstem v posledních letech nemůže chlubit skoro žádná země,“ myslí si Kubera.

Podle něj je problém pak i v tom, že se stále silněji začínají objevovat hlasy o přímé demokracii, která je z Kuberova pohledu naprosto nereálná. „Nejčastěji to totiž zaznívá z úst neukojených lidí s komplexy. Ti pak třeba i vytvoří nějaké uskupení, třeba i politickou stranu – ovšem vše skončí na naprostém rozdělení na atomy…Každý totiž má v takovýchto spolcích jiný cíl, jinou motivaci a skoro vždy chybí nějaký sjednocující prvek a idea,“ zakončil komentář na toto téma Kubera.

Vládnutí straně na popularitě většinou nikdy nepřidá, připomíná Koskuba

„ODS je v krizi. To není nic nového, potácí se v ní už několik dlouhých let. Navíc je známo, že vládnutí žádné straně na popularitě nepřidá. Natož takové vládnutí, jako právě současná páně Nečasova vláda předvádí. V rámci objektivity však připomínám – vládnutí koaliční. Ono to však není jenom o tom vládnutí, pseudoreformách. Ono to je hlavně o slušnosti, o morálce. Slovech, která přes veškeré naděje listopadu 1989 zase ztrácí svůj skutečný a přitom zásadní význam. Bohužel. A nejen v politice,“ uvedl poslanec sociálních demokratů dále ve svém komentáři.

Koskuba osud ODS zas tak černě nevidí. Proč?

A připomněl, že ODS má co napravovat. „Amnestie pro omylem pochytané kamarádíčky, kmotříčky a zlodějíčky, se, jak vidno, udělat dá. Ale amnestii morální ani z Hradu udělat nejde. Přesto osud ODS nevidím zase až tak černě.  Mimochodem, po jistém úlovku se povýšená rybářka paní Bradáčová nějak vypařila, že? Alespoň její schopnost lovit. Náhodička. Navíc dobří voliči se prostě vracejí. Zvláště ti pravicoví. Není to však jenom horních 10 tisíc, patří k nim dokonce i tací, u kterých bych to nikdy nepředpokládal. Třeba „modří“ zase vymění tvář svého předsedy. Je to totiž daleko snadnější, než měnit svůj styl. Krajské a prezidentské volby ukázaly, že to navíc zabírá. Tím mám, s veškerou úctou, na mysli výsledky jak pana Pospíšila, tak pana Schwanzerberga. Jakoby oba ve svých stranách, posledních vládách i parlamentních orgánech vůbec nepůsobili. Přitom na velmi vysokých postech nejen působili, oni i hlasovali. Toliko tak a pro to, jak jim strana a vláda přikázala. Volič někdy prostě umí zapomínat, odpouštět,“ pokračoval Koskuba.  

Máslo na hlavě mají i oranžoví, připouští jeden z nich

Přesto jsou dle něj úvahy o tom, že by TOP 09 nahradila ODS, liché. „Byť toho času při povolební opici by se to mohlo zdát. Bez ohledu na kvality hlavního kormidelníka pana Kalouska se totiž obávám, že z celé topky je v této zemi populární již toliko její papírový pan předseda. Opět netřeba vysvětlovat, proč. Kritizovat druhého je však vždy snadné. Je proto nefér nepřiznat, že máslo na hlavě máme i my, oranžoví. Nejsme totiž tak srozumitelní, bezchybní a dokonalí, jak občas z některých projevů našich vysokých náčelníků zaznívá. Vzhledem k tomu, co se v této zemi děje, bychom pak museli mít v průzkumech minimálně přes 50 procent hlasů. A to nemáme. Ono zřejmě jaksi nestačí jen kritizovat a svrhávat vládu. Dokud jasně nebudeme umět říci, jak to uděláme jinak lépe. Vládnout totiž není vůbec snadné,“ reagoval dále Koskuba i kritikou do vlastních řad.

Další komentáře uplynulých týdnů Jiřího Koskuby a Jaroslava Kubery čtěte ZDE

Podle něj je tu nyní nesporná šance poučit se od chyb druhých. Protože přece platí: chytrý se učí na chybách druhých, hloupý pak vlastních.

„Velmi bych to uvítal. Mně osobně totiž ten pouze opoziční parlamentní život připadá neskutečně nudný až ubíjející. Byť dostávám plat i náhrady. Ale pro tohle jsem do sněmovny skutečně nešel. Máte mé slovo,“ uzavřel komentář tohoto týdne pro ParlamentníListy.cz Jiří Koskuba.  

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Alena Hechtová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…