Zastupitel k zastavení stíhání primátora: Kočí měla pravdu, oni ovládají justici

08.08.2012 11:21

K neblaze proslulým slovům nezařazené poslankyně Kristýny Kočí o tom, kdo ve skutečnosti ovládá policii a justici, se teď vrací přerovská opozice v souvislosti s vyšetřováním primátora města Jiřího Lajtocha (ČSSD), jehož stíhání kvůli podezřelým zakázkám nyní krajská státní zástupkyně opět zastavila. Kočí prý měla asi pravdu.

Zastupitel k zastavení stíhání primátora: Kočí měla pravdu, oni ovládají justici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalá poslankyně Kristýna Kočí
reklama

Kauza, ve které policie viní přerovského primátora a senátora za ČSSD Jiřího Lajtocha a další tři radní a dva úředníky z manipulace se zakázkami, se zatím zastavila u olomoucké krajské státní zástupkyně Marie Kodytkové, která jejich stíhání už podruhé zarazila. Podle ní skutek, pro který bylo trestní stíhání vedeno, nebyl trestným činem.

Podezřelé zakázky

Obviněných bylo včetně Jiřího Lajtocha v této tak zvané přerovské kauze původně třináct. Mezi nimi jedenáct bývalých radních města a dva úředníci. Protikorupční policie je navrhla obžalovat v souvislosti s přestavbou přerovského domova důchodců a zimního stadionu. Vinila je z trestných činů sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, a zneužití pravomoci úřední osoby.

Kriminalisté se o případ začali zajímat více než před rokem, protože zakázky měly stát přerovskou radnici nakonec mnohem víc, než bylo původně v plánu. Jen cena u domova pro seniory měla být podle vyšetřovatelů navýšena o 28 milionů korun na celkových 167 milionů. Policisté v obvinění také řešili možné napojení politiků na stavební firmu, která se na zakázkách podílela. Tou byla Přerovská stavební, která měla údajně primátorovi postavit na zahradě bazén za více než půl milionu korun, aniž by jej chtěla zaplatit.

Spory mezi žalobci

Poté případ vyvolal spory mezi žalobci. Kauzou se nejprve zabývalo vsetínské státní zastupitelství, které mělo na popud krajské státní zástupkyně Marie Kodytkové zastavit stíhání u většiny obviněných. Vsetínský státní zástupce Petr Bareš to však odmítl s tím, že její pokyn byl nezákonný, a tak mu případ Kodytková odňala a rozhodla o tom, že obvinění nepůjdou před soud. Přitom právě do Vsetína byl případ přeložen z Přerova kvůli možné podjatosti a vsetínské zastupitelství se kauzou zabývalo asi půl roku.

Po přezkoumání rozhodnutí Kodytkové Nejvyšším státním zastupitelstvím v Brně zůstalo nadále stíhaných šest osob, mezi nimiž figuroval jak primátor Lajtoch, tak jeho první náměstek Josef Kulíšek (ODS), radní Jaroslav Čermák (ODS) a další radní Václav Zatloukal (ČSSD). Kromě nich také dva úředníci z odboru rozvoje a oddělení investic Jiří Raba a Pavel Gala. Stíhání všech jmenovaných je tedy nyní Kodytkovou zastaveno.

Šlechta: Kočí měla pravdu

Redakce proto oslovila přerovského zastupitele Richarda Šlechtu z opozičního uskupení Společně pro Přerov, který před časem první zastavení stíhání krajské státní zástupkyně připodobnil k dění kolem vyšetřování Jiřího Čunka (KDU-ČSL) ohledně převzetí půlmilionového úplatku v době, kdy byl starostou Vsetína. Šlechta se dnes vyjádřil, že výrok pocházející z nahrávky, na které někdejší poslankyně za Věci veřejné Kristýna Kočí hovoří o tom, kdo ovládá policii a justici, je zřejmě pravdivý.

„Mně je jedno, jestli Bárta ovládá celou policii, protože my držíme celou justici,“ řekla tehdy Kočí. Přerovský opoziční zastupitel ParlamentnímListům.cz následně sdělil: „Když jsem o nynějším rozhodnutí krajské státní zástupkyně přemýšlel, řekl jsem si, že Kočí měla pravdu, když řekla, že oni sice mají policii, ale my máme justici,“ podotkl Richard Šlechta a poukázal tak na možné ovlivňování justice ze strany politiků i na regionální úrovni.

Lajtoch: Jsou to nesmysly

Primátor Jiří Lajtoch však považuje takováto tvrzení za nesmysly a dodává: „Jsem rád, že se krajská státní zástupkyně nebála zastavit trestní stíhání, i když mnozí předpokládali, že od státního zástupce musí jít případ nutně k soudu a přenese se tak kompetence na další složku,“ uvedl pro redakci primátor Lajtoch, který znovu zopakoval, že veškerá obvinění v této věci proti němu jsou nesmyslná a že je nevinný a ničeho nezákonného se u zakázek na přestavbu domova seniorů a zimního stadionu v Přerově nedopustil.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Petr Kupka
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…