Zeman před plným sálem šťouchl Jana Fischera kvůli KSČ

06.11.2012 18:50 | Zprávy

REPORTÁŽ Slovní pošťuchování mezi prezidentskými kandidáty. To provázelo jejich vzájemnou debatu o zahraniční politice v pražském hotelu Marriot. Fischer dokazoval, že umí anglicky, Zeman hýřil bonmoty, Sobotka byl naopak vážnost sama a Dientsbier se choval mladicky kousavě. Mírné nesváry mezi ně zanesly otázky ohledně evropské integrace, předvolebních průzkumů či členství v KSČ.

Zeman před plným sálem šťouchl Jana Fischera kvůli KSČ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Miloš Zeman měl přednášku na VŠE. Studenti o ní projevili nebývalý zájem

U vchodu do hlavního sálu hotelu Marriot se ještě zájemci o Hrad Jan Fischer, Miloš Zeman, Přemysl Sobotka a Jiří Dientsbier chovali družně. Zapózovali pro skupinové fotografie, občas se zasmáli vtipu. Spíše než protivníci na předvolebním kolbišti připomínali dobré známé. To se ale změnilo při debatě, kterou v roli obecenstva sledovali třeba textař Michal Horáček, politik Roman Joch, bývalý klíčový velvyslanec Jaromír Novotný či novinářka Lída Rakušanová. K žádné agresivní přestřelce nedošlo, ale pár slovních šťouchanců si přesto debatující udělili.

Státní zájem

Akci moderoval Jan Pokorný a hned v počátku omluvil Karla Schwarzenberga, že se kvůli vytíženosti nezúčastní. Ohledně současných prezidentských voleb v USA všichni projevili podporu Baracku Obamovi, jen Sobotka je pro Mitta Romneyho. A pak se již šlo na státní zájem. Ten definovali všichni velmi podobně. „Prezidenti slouží své funkci a podílí se na vytvoření co nejlepší značky zemi, což se pak odráží v tom, jak o ní cizinci smýšlí,“ řekl Fischer. „Prezident by měl moderovat debatu napříč celým politickým spektrem, protože základní cíle zahraniční politiky by měly být stanoveny na delší dobu, než jen na čtyři roky,“ sdělil Dientsbier.

Podle Zemana by mělo být Česko v rámci Evropské unie velmi aktivní, co se transevropských energetických, dopravních a jiných sítí týče. V prosazování svých zájmů by se mělo spojovat s podobně velkými zeměmi, takže nejen jednat z pozic Visegrádské čtyřky, ale sjednat spojenectví i se zeměmi Beneluxu.

Atomovka v Iránu

Všichni se také víceméně shodli na tom, že by velvyslanci neměli být obchodovatelným politickým artiklem. „Kdyby byl Lubomír Zaorálek ministrem zahraničí, tak bych skřípěl zuby, ale museli bychom se dohodnout,“ sdělil Sobotka k jedné z otázek. Přes Google pak kladli debatérům otázky tuzemští odborníci na mezinárodní vztahy ze zahraničí. Padla otázka ohledně vývoje atomové zbraně v Iránu. „Patřím k ultrajestřábům. V rukou náboženských šílenců může i jedna atomová bomba být zbraní posledního soudu a velmi nebezpečnou. Kdyby se Irán blížil k dokončení výzkumu, nevyloučil bych jako možnost reakce ani vojenský zásah,“ řekl Zeman. Ostatní však vyjádřili přesvědčení, že nejlepší bude diplomatické řešení a možnost preventivního útoku vyloučili. Snad jen Sobotka si posteskl nad tím, že americký prezident Obama zrušil projekt protiraketového deštníku, jehož součástí mohl být i radar v Brdech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

přímá volba prezidenta , reportáž , Revue , Zeman

autor: Jan Rychetský

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…